Niezapomniana chwila przecięcia pępowiny ♥

Odpępnienie – czyli najprościej mówiąc przecięcie pępowiny i tym samym naoczne rozłączenie matki i nowonarodzonego dziecka, to z pewnością bardzo ważny moment w naszym życiu. Najważniejszy moment po porodzie. Od tej chwili maluszek sam oddycha, sam je, sam funkcjonuje. Jest samodzielny. Oczywiście Ty nadal jesteś potrzebna mu do życia :-)

Dlaczego ten moment jest taki ważny?

Moment przecięcia pępowiny jest ważny, bo jak już wspomniałam, właśnie w tym momencie nasze dziecko staje się samodzielne. Przestaje istnieć to naoczne połączenie matki z dzieckiem. W dzisiejszych czasach, w dobie porodów rodzinnych, ten moment jest niezwykle ważny, zarówno dla ojca. Jeśli jest obecny przy porodzie, a stan matki i dziecka na to pozwala – może przeciąć łączącą Was pępowinę. Wielu mężczyzn jest z tego powodu dumnych. Jeśli ktoś zapytałby mnie, dlaczego? Szczerze mówiąc, nie wiem. Myślę, że ma to dla nich takie znaczenie, ponieważ w ten sposób mogą osobiście wziąć udział w narodzinach Waszego skarbu.

Jak to się robi?

Odpępnienie nie jest skomplikowanym zabiegiem. Po narodzinach dziecka, kładzie się je na klatce piersiowej matki i czeka aż pępowina przestanie tętnić. Kiedyś przecinało się ją od razu po porodzie, dziś czeka się na ustanie tętnienia. Następnie położne zakładają przy pępuszku specjalny, jałowy klem. Z drugiej strony metalowe narzędzie. Obecny przy porodzie ojciec dziecka lub ktokolwiek z personelu medycznego dokonuje przecięcia tejże pępowiny. Mały kikut pępowinowy wraz z klemem zostaje z dzieckiem, ale po kilku dniach odpada. Jeśli odpadnięcie nastąpi w szpitalu – warto poprosić personel medyczny o oddanie kikuta i zachowanie na pamiątkę.

Zachowaj na zawsze chwilę odpępnienia!

Myślisz, jak to zrobić? Zabierając kikut do domu? A i owszem, ale nie do końca… Na rynku pojawiły się albowiem klemy BOKA, Czym one są? Są to klemy, takie zwyczajne, jałowe. Takie same jak dostępne w szpitalu. Chociaż różnią się trochę. Mają bowiem wbudowany specjalny zegar, które stale odlicza czas a w momencie przecięcia pępowiny – zachowuje godzinę tej ważnej chwili. Zarejestruj niezapomnianą chwilę odcięcia dziecka od matki! 

BOKA 1(fot. DumnaMama)

Czy to wszystkie jego zalety? Oczywiście, że nie. Klem BOKA corocznie… przyśle życzenia urodzinowe dla naszego dziecka :-) Ponadto założony w odpowiedni sposób chroni nasze dziecko zarówno przed wirusem HIV jak i WZW typu B i C.

Myślę, że jeśli dla kogoś taka chwila jest niezwykle ważna – warto się w taki klem zaopatrzyć. Gdzie można go kupić? Na stronie producenta MyBoka. Jego koszt niestety nie jest mały i to wymieniłabym w tym momencie jako wadę tego produktu.

Może któraś w Was ma jakieś doświadczenie z takim klemem? Może Wasze dzieci mają takie pamiątki? Podzielcie się tym z nami :-)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (4):

 1. Zupełnie nieprzydatny gadżet, zresztą pisałam o nim na swoim blogu. Co nam po godzinie odpępnienia? A jeżeli dziecko urodzi się chwilę przed północą, a odpępnienie nastąpi po północy, do co rok będzie Boka będzie spóźniona z życzeniami. Gadżecik niewarty pieniędzy. A ochrona przed chorobami wirusowymi jest taka sama jak przy normalnym zacisku pępowinowym.

  • Dziękuję za wyrażenie opinii. Ma Pani prawo do swojego zdania. Nie zgodzę się jednak z jedną kwestią.
   „A ochrona przed chorobami wirusowymi jest taka sama jak przy normalnym zacisku pępowinowym” – czy aby na pewno? Normalny zacisk, owszem, jest jałowy, ale do tego zacisku potrzebujemy ponadto pean lub koher i nożyczki do przecięcia tejże pępowiny. Te narzędzia wchodzą w skład sterylizowanego zestawu do porodu. Mimo to, potrzebujemy te 3 składowe.
   Używając natomiast klemu BOKA nie potrzebujemy ich. Jest on bowiem tak skonstruowany, że zawiera klem, drugie narzędzie zaciskające i ostrze do przecięcia w jednym.
   Wniosek? Moim zdaniem mimo wszystko jest bezpieczniejszy i bardziej chroni przed zakażeniami wirusowymi.
   Pozdrawiam!

 2. Witam

  Zgadzam się z Kasią. Kolejny idiotyczny gadżet mający na celu wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni skołowanego młodego rodzica. Prosze zamiast tego opisać np. czas, w którym powinno nastąpić odpępowienie oraz kwestie kontaktu dziecka z matka bezpośrednio po porodzie itp.

  Pozdrawiam

  • Drogi Przemku,
   Kwestia odpępnienia (a nie odpępowienia!) została już opisana przeze mnie. Treść artykułu znajduje się tutaj: http://dumnamama.pl/noworodek-po-porodzie/
   Natomiast kwestia kontaktu matki dzieckiem od razu po porodzie i wszystkie inne prawa, które ma matka w III okresie porodu zostały opisane tutaj: http://dumnamama.pl/trzeci-okres-porodu/

   Jeśli chodzi o ocenę gadżetu – cóż, każdy gadżet jest fajny i przydatny. Jego zakup i wykorzystanie zależy od zamożności rodziców. Prawda jest taka, że Ci mniej zamożni, niezależnie od oceny i polecenia, nie zakupią go, gdyż najzwyczajniej w świecie ich na to nie stać.

   Również pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *