III wizyta w ciąży (15 – 20 tydzień ciąży)

Jesteś między 15 a 20 tygodniem ciąży? Czas zatem na trzecią wizytę w ciąży.

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Trzecie, jak każde zresztą, badanie ciężarnej obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Ponadto lekarz lub położna zalecić Ci może kontrolę u lekarza stomatologa, jeśli jeszcze takiej konsultacji nie przebyłaś w czasie obecnej ciąży.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Także tym razem wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Na tej wizycie powinien zostać również pobrany od Ciebie wymaz w celu oceny czystości pochwy, aby zapobiec powikłaniom ciąży czy czekającego Cię w późniejszym czasie porodu.

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę.

Tym razem musisz wykonać:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu.

Jeśli wszystko z Twoją ciążą jest w porządku, wykorzystaj ten czas na odpoczynek. Następna wizyta czeka Cię między 21 a 26 tygodniem ciąży. Pamiętaj o wykonaniu zleconych badań i przygotuj się – przyszła wizyta to kuuupa roboty :-)

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *