IV wizyta w ciąży (21 – 26 tydzień ciąży)

Jesteś między 21 a 26 tygodniem ciąży? Czas zatem na czwartą już wizytę w ciąży. Wiem, że być może to już Twoja piąta lub szósta wizyta – wszystko zależy od zaleceń lekarza czy położnej. Ja jednak opieram się na Rozporządzeniu Ministra Zdrowia pisząc do Was.

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Ta wizyta także obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć. W tym czasie powinnaś już zaobserwować pierwsze ruchy tzw. kopniaki Twojego dziecka. Dobrze jest gdy pamiętasz datę ich rozpoczęcia. To pozwoli potwierdzić przewidywanie co do terminu porodu.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Ponadto lekarz lub położna zalecić Ci może kontrolę u lekarza stomatologa, jeśli jeszcze takiej konsultacji nie przebyłaś w czasie obecnej ciąży. Ponadto w tym czasie zalecane jest dokształcanie się w zakresie przyszłego macierzyństwa i opieki nad noworodkiem – w tym celu spokojnie możesz już uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia. Oczywiście jeśli tylko masz na to ochotę.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Także tym razem, jak zawsze, wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Ponadto znowu jest czas na badanie USG, które w tym trymestrze ma na celu ocenę czynności serca płodu – to znaczy lekarz wysłuchuje bicie serduszka Twojego dziecka i ocenia czy bije prawidłowo.

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę.

Na kolejną wizytę (między 27 a 32 tygodniem ciąży) musisz wykonać:

  • badanie ogólne moczu,
  • oznaczenie miana przeciwciał anty-Rh jeśli masz grupę krwi ujemną np. B Rh (-)
  • jeśli Twój wynik w kierunku toksoplazmozy w I trymestrze był ujemny, będziesz musiała go teraz powtórzyć,
  • badanie stężenia glukozy we krwi – badanie wykonywane jest między 24 a 28 tygodniem ciąży i polega na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo a następnie wypicie przez ciężarną roztworu z 75 g glukozy i ponownego skontrolowania poziomu glukozy na 2 godziny po jego wypiciu

No trochę badań za Tobą. Pozostaje tylko czekać na wyniki. Oby tylko samopoczucie w tym trymetrze Ci dopisywało :-)

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *