Ciąża to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Od pierwszych chwil, w których dowiadujesz się o tym, że będziesz miała dziecko do jego narodzin jesteś w tzw. błogosławionym stanie. Nosisz pod serduszkiem maleńką istotę, która dojrzewa i przygotowuje się do przyjścia na świat.
Ciąża u zdrowej kobiety trwa 40 tygodni. Razem 9 miesięcy. Często w medycynie dzieli się te 9 miesięcy na mniejsze, 3 miesiące nazywane mianem trymestru. Po tym czasie następuje poród w ustalonym wcześniej terminie porodu.
Czym charakteryzuje się trzeci miesiąc ciąży?
Trzeci miesiąc ciąży to już końcówka pierwszego trymestru. 1/3 całej ciąży już prawie za Tobą. Niepożądane objawy, takie jak poranne nudności powoli mijają. Zastępowane są najczęściej przez tzw. zachcianki ciążowe – generalnie masz ochotę na różne, mniej lub bardziej dziwne potrawy. Powinna Ci również powoli wracać ochota na pieszczoty z mężem – to zdecydowany plus tego okresu, szczególnie dla Twojego partnera :-) Zaakceptowałaś w pełni stan, w którym się znajdujesz. Powoli zaczyna Ci się także powiększać brzuszek. Na razie minimalnie, ale jednak. Na Twoim ciele zaczynają pojawiać się typowe zmiany dla okresu ciąży – mogą pojawić się przebarwienia skóry na twarzy a także w linii pępka, charakterystyczna ciemnobrązowa linia biegnąca aż do spojenia łonowego. Piersi zaczynają przygotowywać się do swojej przyszłej funkcji – powiększają się znacznie a brodawki stają się ciemniejsze. To jednak powoduje, że piersi są tkliwe i bolesne – uprzedź o tym partnera, który będzie nimi „zafascynowany”. Za miesiąc powinno być lepiej! To wszystko prowadzi do stopniowego wzrostu wagi ciała – w tym miesiącu powinnaś jednak przytyć tylko około 1 kilograma. Pod koniec tego miesiąca możesz zacząć odczuwać wzmożone parcie na mocz, które jest spowodowane uciskiem rosnącej macicy na pęcherz moczowy. Przyzwyczaj się do tego – im większa będzie macica, tym częściej będziesz musiała odwiedzać toaletę :-) Możesz także niestety czuć się coraz częściej zmęczona. Jeśli zdarzą się omdlenia – dużo odpoczywaj (kładź się jednak zawsze na lewym boku, bo to najlepsza pozycja dla kobiety w ciąży) i odwiedź lekarza, aby sprawdzić czy z maleństwem wszystko w porządku. Pod koniec tego miesiąca udaj się na badanie USG, które oceni rozwój maleństwa i pozwoli przewidzieć płeć. I zapomniałabym o jeszcze jednak przykrej dolegliwości – mianowicie zgaga. Wyeliminuj ze swojej diety produkty takie jak: kawa, czekolada, mleko i ostre przyprawy a jeśli to nie poskutkuje, udaj się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu.
Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?
Powoli kończy się I trymestr ciąży, który jest najważniejszy dla rozwoju naszego dziecka, gdyż najwięcej wad powstaje właśnie w tym okresie. Dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia i unikanie substancji uzależniających, toksycznych. Na początku trzeciego miesiąca Twoje maleństwo ma długość około 20-25 mm i wyglądem przypomina już maleńkiego człowieka. Wszystkie narządy i układy są już utworzone, teraz zaczyna się ich intensywny rozwój. Mięśnie maluszka się rozwijają i delikatnie poruszają, jednak poruszanie nie jest jeszcze odczuwane przez przyszłą mamę. Kształtują się narządy rozrodcze – jednak płeć można rozpoznać dopiero około 11-13 tygodnia ciąży, dlatego wtedy wykonuje się pierwsze z trzech obowiązkowych badań USG w ciąży. Rozpoznanie płci w tym okresie nie jest jednak pewne – warto oczekiwać potwierdzenia tej diagnozy podczas następnego badania. Zaskakujące jest to, że podczas tego badania bardzo często udaje się uchwycić moment, podczas którego nasze dziecko ssie kciuk, gdyż w tym okresie ruchy ssania są już dobrze wykształcone.
Co jeszcze jest oceniane podczas tego badania?
- lekarz sprawdzi wiek ciążowy i porówna z tym, który wyliczyliśmy z terminu ostatniej miesiączki,
- lekarz wysłucha bicie serduszka i jego tempo,
- oceniona zostanie poprawność rozwoju i budowy naszego maluszka,
- wykluczone zostaną ewentualne wady,
- ciąża zostanie ostatecznie potwierdzona jako pojedyncza lub wielopłodowa w przypadku ciąży mnogiej np. bliźniaczej.
Lekarz może również zasugerować wykonanie badań prenatalnych. Nie musisz się jednak na nie zgadzać – mają one potwierdzić w 100% to, że Twoje dziecko jest zdrowe. USG jednak też jest bardzo dobrym badaniem i jeśli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości nie ma konieczności wykonywania dodatkowych badań. Jeśli nieprawidłowości wynikną – będziesz mogła usunąć ciążę w przypadku, kiedy wada będzie na tyle ciężka, że nie pozwoli Twojemu dziecku samodzielnie funkcjonować. W przypadkach mniejszych wad, badanie to umożliwi podjęcie decyzji o leczeniu, które pozwoli zwiększyć szansę dziecka na normalne życie. Wybór zatem należy do Ciebie!
Czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tak znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)
Tlen i substancje odżywcze od tego miesiąca dostarczać będzie maluszkowi łożysko, dlatego zanika pęcherzyk żółtkowy, który teraz pełnił tę rolę. Pod koniec I trymestru Twój maluszek mierzy około 6 cm i waży około 15 g. Nerki podjęły swoją funkcję i produkują mocz z połkniętego wcześniej przez dziecko płynu owodniowego (potocznie wód płodowych). Nasze maleństwo radzi sobie coraz lepiej i… tak trzymać!
Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)
Jak wspominacie I trymestr swojej ciąży? Jak się czułyście? A te mamusie, które mają to już za sobą.. porównując do II i III trymestru – który był najlepszy i pod jakim względem? :-)
Czas zatem na czwarty miesiąc ciąży! :-)
Zapraszam do lektury – Kalendarz ciąży!