VI wizyta w ciąży (33 – 37 tydzień ciąży)

To już szósta wizyta kontrolna w ciąży. Sprawdź, co Cię czeka tym razem!

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Ta wizyta również obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Ponadto lekarz lub położna zalecić Ci może kontrolę u lekarza stomatologa, jeśli jeszcze takiej konsultacji nie przebyłaś w czasie obecnej ciąży. Ponadto w tym czasie zalecane jest dokształcanie się w zakresie przyszłego macierzyństwa i opieki nad noworodkiem – w tym celu spokojnie możesz już uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia. Oczywiście jeśli tylko masz na to ochotę.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Także tym razem, jak zawsze, wykonane zostanie badanie wewnętrzne z użyciem wziernika. Ma to na celu pobranie posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących tzw. popularnie GBS. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Na kilka tygodni przed porodem powinna zostać także zmierzona Twoja miednica i powinnaś zostać zakwalifikowana do odpowiedniego rodzaju porodu. Często w czasie tej wizyty lekarz bądź położna wystawiają już skierowanie do porodu, gdyż często do terminu porodu kobiety nie mogą dotrwać. Coś jeszcze na tej wizycie? No tak – posłuchasz sobie także bicie serduszka swojego maluszka i zbadane zostaną Twoje piersi. Coś w rodzaju samobadania, tylko wykonywanej przez profesjonalistów.

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę.

Na kolejną wizytę (38 – 39 tydzień ciąży) musisz wykonać:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • antygen Hbs – to ten, który świadczy o zakażaniu WZW typu B,
  • jeśli zdaniem lekarza bądź położnej, jesteś w grupie ryzyka, wykonać musisz: test przesiewowy na kiłę i HCV (WZW typu C).

Ponadto, tak jak w przypadku pierwszej wizyty, jeśli Twoją ciążę prowadzi położna, wyda Ci ona skierowanie na jednorazową konsultację do ginekologa. Według najnowszych standardów, jest ona w tym okresie niezbędna.

Do porodu coraz bliżej. A przed Tobą kolejna wizyta!

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *