VII wizyta w ciąży (38 – 39 tydzień ciąży)

Do porodu coraz bliżej. Jeszcze w przysłowiowym „dwupaku”? Zapraszam zatem na siódmą wizytę kontrolną!

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Ta, jak każda poprzednia wizyta, obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. W tym czasie położna służy pomocą w zakresie czekającego Cię porodu – pytaj o wszystko. Ona chętnie rozwieje Twoje wątpliwości i sprawi, że Twój lęk może chociaż trochę ulegnie zmniejszeniu.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Także tym razem, jak zawsze, wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Wysłuchasz także bicie serduszka swojego maluszka. Posiadasz już skierowanie do szpitala? Jeśli nie – poproś o nie koniecznie podczas tej wizyty!

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę lub do szpitala w czasie porodu.

Po tej wizycie musisz wykonać:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu.

Ponadto, tak jak w przypadku pierwszej i szóstej wizyty, jeśli Twoją ciążę prowadzi położna, wyda Ci ona skierowanie na jednorazową konsultację do ginekologa. Według najnowszych standardów, jest ona w tym okresie niezbędna. Ale dla pocieszenia dodam, że ostatnia.

Do porodu coraz bliżej. Czy czujesz się przygotowana? Wyprawka skompletowana? Kącik dla maluszka urządzony?

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *