Jeśli tutaj trafiłaś, to zapewne zastanawiasz się, czy podczas porodu macie jakieś prawa. Jest tak? Zapewne. Postanowiłam zatem pomóc Ci w odnalezieniu odpowiedzi na to pytanie.
Do czego mam prawo podczas porodu?
Każda pacjentka, w myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia […] ma w czasie porodu prawo do:
- traktowania z szacunkiem przez personel medyczny,
- udziału w podejmowaniu decyzji związanych z porodem (w tym punkcie zawiera się m.in. zgoda na wykonanie lewatywy itp. – szerzej opisałam to w artykule: Przyjęcie do porodu),
- wsparcia ze strony personelu medycznego,
- poszanowania prywatności,
- poczucia intymności,
- omówienia personelowi medycznego sporządzonego przez siebie planu porodu (więcej na ten temat w: Opracowujemy plan porodu),
- poznania i skorzystania z dostępnych metod łagodzenia bólu porodowego (szerzej w: Poród bez bólu),
- korzystania ze wsparcia osoby bliskiej (o tym temacie szerzej w: Poród z osobą towarzyszącą),
- przyjmowania dogodnej dla siebie pozycji, o ile stan na to pozwala,
- spożywania przejrzystych płynów, nawet w aktywnej fazie porodu (czym jest faza aktywna? to przede wszystkim II okres porodu – tutaj wymienione są wszystkie jego okresy wraz z opisem: Co to jest poród?),
- korzystania z immersji wodnej w czasie trwania porodu,
- informacji o wykonywanych bądź planowanych zabiegach (czynnościach),
- informacji o postępie porodu,
- informacji o stanie nowonarodzonego dziecka,
- spędzenia pierwszych 2 godzin po porodzie z dzieckiem „skóra do skóry” (jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań).
Jak wiadomo – prawa pociągają za sobą obowiązki. Jako rodząca masz ich kilka, ale tutaj wymienię te najważniejsze. Po pierwsze – obowiązek współpracy z personelem medycznym. Jeśli będziesz nieprzychylnie podchodzić do położnych i lekarzy, Wasza współpraca nie będzie korzystna. Słuchaj ich rad i wskazówek – oni naprawdę chcą Ci pomóc. Zaufaj im! Po drugie – obowiązek informowania personelu medycznego o wszystkim tj. o tym, że właśnie odpłynęły Ci wody, o braku ruchów dziecka, o złym samopoczuciu, o nadmiernym krwawieniu itp. W porę zauważona nieprawidłowość nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu Twoim i dziecka. No i po trzecie – obowiązek wydania na świat Twojej pociechy. Ale to już raczej taki przyjemny (aczkolwiek często bolesny!) obowiązek :-)
Moje drogie, jak to było w Waszym przypadku? Czy Wasze prawa, jako kobiet rodzących, zostały uszanowane?
Czekam na Wasze komentarze.
Szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu:
Co się dzieje w I okresie porodu?
Co się dzieje w II okresie porodu?
Co się dzieje w III okresie porodu?
Co się dzieje w IV okresie porodu?
Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
a co jeśli na stronie szpitala jest zaznaczone że nie można pić niczego podczas porodu?
Cóż, istnieje jeszcze coś takiego jak regulaminy wewnętrzne szpitala, do których niestety trzeba się podporządkować.Określają one swoje zasady, wprowadzone przez dyrektora czy też ordynatora oddziału. Można przed porodem popytać jeszcze, czy faktycznie zakaz ten jest respektowany. A co w przypadku jeśli jest a nam się to nie podoba? Chyba pozostaje tylko zmienić placówkę na inną…
właśnie ta placówka jest bardzo dobra tak słyszałam ale dlaczego niby kobieta ma prawa a ich nie ma? Czy to jest zgodne z prawem? Przecież wszystkie regulaminy muszą być zgodne z prawem. Jeśli np: nie można kraść ogólnie w naszym kraju to regulamin jakiegoś miejsca musi być z tym zgodny i nie może zaznaczać że „tu wolno kraść” To tylko przykład dla zobrazowania sytuacji. Ja jeszscze nie rodziłam ale jak można nie pić przez np:12 godzin porodu?
czyli jak szpital zaznaczy w regulaminie że będzie przez salę gdzie kobieta rodzi przechodzić tabun ludzi i kobieta nie ma prawa do prywatności to co? to jest wszystko dobrze?
Powiem tak – z punktu widzenia prawa obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Jego treść można odnaleźć w internecie. Na jego też podstawie pisałam ten artykuł i jasno stanowi napisane, że „Podczas porodu należy udzielać wsparcia medycznego w następujący sposób […] zapewnić rodzącej możliwość spożywania przejrzystych płynów, także podczas aktywnej fazy porodu.” Gdzie szukać? Dokładnie V rozdział, 3 punkt, 5 podpunkt.
Prawo więc stanowi tak, a regulamin inaczej? Tutaj pomóc może chyba tylko odwołanie się do kogoś wyżej tj. rzecznika praw pacjenta lub… zmiana placówki. Chyba więcej nie można zrobić w tym temacie.