Pierwsze ruchy płodu

Zastanawiasz się, kiedy powinno nastąpić to pierwsze „kopnięcie” przez maluszka, który znajduje się w Twoim brzuchu? Zatem dobrze trafiłaś – tutaj znajdziesz odpowiedź!

Kiedy powinnam poczuć pierwszy ruch mojego dziecka?

Generalnie zasada jest jedna – pierwszy ruch maluszka powinien nastąpić między 16 a 21 tygodniem ciąży. Czyli jak widać – nie ma dokładnie określonego czasu na ten ruch. Nie powinnaś się martwić tym, że Twoja znajoma już czuje ruchy, a Ty jeszcze nie. To zależy indywidualnie od dziecka, a jak wiadomo – każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, pierwszego „kopniaka” poczujesz nieco później. Mniej więcej około 20 tygodnia ciąży.

Jeśli byłaś już w ciąży, ruchy rozpoczną się nieco wcześniej. Może nastąpić to już około 18 tygodnia ciąży.

Jaka powinna być intensywność ruchów?

Od razu po pojawieniu się, ruchy dziecka są częste, ale słabe. Dzieje się tak ponieważ 20 tygodniowy płód jest jeszcze mały. Około 32 tygodnia ciąży, ruchy mogą stać się rzadsze – dziecko przybiera na wadze i staje się nieco leniwe. Ale to tylko cisza przed burzą. Ruchy zwiększają swoją częstotliwość około 37 tygodnia ciąży.

Od III trymestru ciąży zauważysz także charakterystyczną aktywność dziecka, zmieniającą się w poszczególnych porach dnia. Dzieci wykazują największą aktywność wieczorem, najczęściej między godziną 21, a 24. To nie jest dla Ciebie komfortowa sytuacja, gdyż Ty wtedy nie pragniesz niczego innego, jak snu. Ale cóż – dzieci lubią robić rodzicom na przekór :-)

Warto pamiętać także, że choroby spowodowane ciążą (np. cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie indukowane ciążą) mogą znacznie zmniejszyć liczbę i charakter ruchów płodu.

Czy można to w jakiś sposób skontrolować, by mieć pewność, że maluszek ma się dobrze?

Oczywiście – służą ku temu specjalne metody obliczania ruchów płodu, którym to poświęciłam osobny artykuł. Aby przejść – kliknij TUTAJ.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *