Jesteś w ciąży i ciągle zastanawiasz się, czy Twoje maleństwo ma się dobrze? Możesz to kontrolować. Myślisz pewnie, w jaki sposób? Już tłumaczę…
Jak wiadomo – odczuwanie pierwszych ruchów płodu przypada na 16-21 tydzień ciąży – u pierwiastki najczęściej w 20 tygodniu ciąży, u wieloródki natomiast w 18 tygodniu ciąży. Dlaczego są tak ważne i jak zmienia się ich intensywność – przeczytaj więcej w: Pierwsze ruchy płodu
W jaki sposób można ocenić ruchy płodu?
Istnieje kilka sposobów na kontrolę dobrostanu płodu oceniając jego ruchy. Jest to metoda jakościowa, ilościowa i specjalistyczna – metoda Cardiff.
Metoda jakościowa
Jest to najprostsza metoda oceny ruchów dziecka w brzuchu. Polega ona na określaniu charakteru ruchów – czy są słabe, czy też silne.
Metoda ilościowa
Polega ona na obliczaniu ilości odczuwanych ruchów płodu w określonym czasie – najczęściej w wybrane 2 godziny w ciągu dnia. Za wynik prawidłowy uznaje się odczucie 10 ruchów w ciągu 2 godzin. Ważne jednak, aby określone 2 godziny w ciągu dnia były stałe np. w czasie największej aktywności dziecka (przykładowo, codziennie między 18 a 20)
Metoda Cardiff
Jednym z systemów oceny ruchów płodu jest metoda Cardiff. Może ją stosować ciężarna w warunkach domowych, w prawidłowo rozwijającej się ciąży od 30 tygodnia ciąży. Jest ona prosta, gdyż do oceny tą metodą służy karta ruchów płodu, przedstawiona poniżej.
(źródło: http://mediweb.pl)
Metoda ta polega na codziennym liczeniu ruchów płodu między godziną 9.00 a 21.00. Za wynik prawidłowy uznaje się odczucie 10 wyraźnych ruchów płodu w ciągu 12 godzin. Odczucie 10 ruchów maluszka w krótszym czasie, oznacza zakończenie testu w bieżącym dniu.
Na przedstawionej wyżej karcie oznacza się czas ostatniego, 10 ruchu. Natomiast jeśli liczba ruchów płodu jest mniejsza niż 10, kolejnego dnia powinnaś bacznie obserwować ruchy maluszka. Jeśli sytuacja nie zmienia się – zalecam niezwłocznie udać się do lekarza.
Jak prawidłowo prowadzić obserwację?
Jeśli ostatni, 10 ruch nastąpił o godzinie 11.15, to zamalowujemy kwadrat przy godzinie 11.30.
Jeśli natomiast ruch nastąpił o 17.50, to zamalowujemy kwadracik przy godzinie 18:00.
Proste? Mam nadzieję, że tak. Ale jeśli coś jeszcze nie jest jasne – proszę o komentarze!