Karmienie piersią czy butelką?

Będąc w ciąży, niejednokrotnie zastanawiałaś się pewnie jak to będzie po przyjściu na świat Twojego maleństwa. Najważniejszą jednak kwestią jest wybór drogi karmienia naszego malucha. Dlaczego? Bo dzieci po narodzinach generalnie tylko jedzą i śpią, dlatego żywienie w tym okresie jest bardzo istotne.

Jeśli jesteś na rozdrożu, która droga karmienia Twojego dziecka jest najlepsza dla niego – wybierz się do działu Karmienie na naszej stronie. Tam znajdziesz niezbędne materiały na temat karmienia naturalnego jak i sztucznego.

Pamiętaj, że ten wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie i nikt tak ważnej decyzji nie podejmie za Ciebie. Wybór ten wynikać będzie z twoich osobistych preferencji i stylu życia. Nie słuchaj innych i nie zrażaj się, kiedy ktoś opowiada, że karmienie piersią się mu nie udało. Każdy organizm jest inny, a generalnie wszystko siedzie w głowie, więc to od naszego podejścia zależy sukcesywnośc karmienia naturalnego. W większości zasłyszanych przypadków niepowodzenia w karmieniu naturalnym wynikają z niesprzyjającej atmosfery, braku przekonania i profesjonalnej pomocy na wczesnym etapie tego procesu. Dobrze jest mieć kogoś, kto już przed porodem zachęci nas do karmienia naturalnego i wymieni nam szereg zalet, które odczuł na własnym przykładzie. Tutaj wymieniać można w nieskończoność m.in. karmienie piersią jest wygodniejsze, tańsze i zawsze dostępne, ponadto pozwala matce szybciej wrócić do figury sprzed porodu, spala zapasy tłuszczu, tworzy niewyobrażalną więź między matką a dzieckiem.

Jeśli do czasu porodu nadal będziesz niezdecydowana, lub wręcz przekonana, że chcesz zrezygnować z karmienia naturalnego na rzecz karmienia sztucznego – daj sobie szansę. W tym celu spróbuj karmić piersią przez pierwsze 2-3 dni. Zobaczysz, ile to przynosi frajdy. Badania wskazują, że po kilku dniach trudności po nauce ssania zostanie ustalona codzienna rutyna w karmieniu, które z biegiem czasu przekształca się w pełen radości rytuał, przyjemny zarówno dla maluszka jak i świeżo upieczonej mamy. Być może właśnie te kilka dni przekona Cię do tego, że właśnie pierwsze pół roku życia swego dziecka chcesz karmić piersią. Weź pod uwagę, że lepiej spróbować niż później żałować. Przejść z karmienia naturalnego na sztuczne jest bardzo łatwo, w drugą stronę niestety nie działa to tak samo. Jeśli po kilku dniach próby stwierdzisz, że karmienie piersią nie jest dla Ciebie – możesz zamienić je na karmienie sztuczne lub mieszane tzn. trochę mleka z piersi i trochę sztucznego. Wybór należy do Ciebie!

Wybór nie jest łatwy, dlatego należy go bardzo dobrze przemyśleć. Nie można decyzji podjąć zbyt pochopnie, ponieważ jest to decyzja na dłuższy okres czasu i ma przynosić radość. Pamiętaj, że mamy karmiące sztucznie nie są gorsze od tych, które karmią naturalnie. W życiu często bywa tak, że nie dane nam jest karmić nasze dziecko piersią, dlatego możemy robić to mlekiem modyfikowanym.

Decyzja należy do Ciebie. Nikt nie podejmie jej za Ciebie!
A Wy jaką decyzję podjęłyście? Karmiłyście od razu naturalnie?

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *