Czy w ciąży mogę latać samolotem?

Okres ciąży to przeważnie błogi czas. Czas przygotowania do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Marzą nam się czasem dalekie podróże. Myślisz sobie „czemu nie?”. Pytanie jest tylko jedno – „czy w ciąży mogę latać samolotem?”

Czy w ciąży mogę latać samolotem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nikt tego nie zakazuje. Lekarze jednak nie zachęcają. Dlaczego? Ponieważ kobiecie w ciąży nie są wskazane ekstremalne przeżycia w czasie ciąży i nikt nie da nam zapewnienia czy organizm kobiety ciężarnej dobrze zareaguje na lot i czy lot zakończy się pomyślnie. Ponadto należy wspomnieć także o tym, że przed lotem samolotem musimy przejść przez urządzenia kontrolne na lotnisku, które wykorzystując promieniowanie rentgenowskie może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się, szczególnie we wczesnej ciąży, płód. W zaawansowanej ciąży zmiana ciśnień może spowodować szybszy poród a także zwiększyć odczuwanie typowych dolegliwości dla III trymestru – puchnięcie nóg czy bóle pleców.

Jeśli jednak podróż samolotem musisz odbyć np. z przyczyn służbowych, udaj się przed podróżą do lekarza ginekologa, który oceni czy aby podróż taka nie jest przeciwwskazana. Przeciwwskazaniem może być ciąża mnoga, ciążą powikłana tzw. wysokiego ryzyka czy przebyte wcześniej poronienia lub urodzenie martwego dziecka. Poproś również swojego ginekologa lub położną o wystawienie zaświadczenia o braku przeciwwskazań – często taki „papierek” jest wymagany przy odprawie.

Jak przetrwać lot?

Zalecenia są podobne do tych, w czasie jazdy samochodem:

  • w miarę możliwości staraj się dużo ruszać, siedzenie w jednej pozycji nie wpływa dobrze ani na Ciebie ani na rozwijające się dziecko,
  • pij dużo płynów,
  • zapnij prawidłowo pasy bezpieczeństwa – zalecenia te same jak podczas jazdy samochodem – pamiętaj by pas biodrowy był pod brzuchem a nie na nim!,
  • w razie jakichkolwiek dolegliwości lub oznak rozpoczynającego się porodu, natychmiast poinformuj obsługę samolotu,
  • staraj się zrelaksować podczas podróży, unikaj stresów.

Moje drogie, latałyście samolotem w czasie ciąży? Jeśli tak, opiszcie jak to było. Podzielcie się w innymi mamusiami swoim doświadczeniem :-)

Więcej na temat tego, co wolno, a co jest zabronione w czasie ciąży przeczytasz w zakładce: Czy w ciąży mogę…?

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *