Czy w ciąży mogę podróżować samochodem?

Jesteś w ciąży, niebawem na świecie pojawi się nowy członek rodziny. Dbasz o siebie i o to maleństwo, które nosisz pod serduszkiem. Przychodzi jednak taki moment, w którym zadajesz sobie pytanie – czy mogę odbyć podróż samochodową będąc w ciąży? My znamy odpowiedź!

Podróż samochodem w ciąży

Samochód to najprostszy i najpopularniejszy środek transportu ówczesnych ludzi. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania samochodem, jednak musisz mieć w tym okresie na uwadze kilka względów:

  • jeśli planujesz długą podróż, zadbaj o wygodny ubiór i zaplanuj dużo przerw np. abyś swobodnie mogła odpocząć i skorzystać z toalety,
  • we wczesnej ciąży możesz być kierowcą, jednak wraz ze wzrostem zaawansowania ciąży powinnaś z tej funkcji zrezygnować ze względu na obecność poduszki powietrznej w kierownicy, która w razie wypadku może być niebezpieczna dla Twojego maleństwa (w czasie prowadzenia samochodu przez ciężarną zaleca się wyłączenie funkcji poduszek powietrznych, ze względu na ryzyko utraty ciąży podczas wypadku – moim zdaniem takie zachowanie niesie za sobą jednak ryzyko więc ja na czas ciąży radziłabym zrezygnować z funkcji kierowcy, oczywiście jeśli mamy taką możliwość),
  • w ciąży zaawansowanej, w czasie kiedy obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa Cię nie dotyczy, najbezpieczniej jest jeśli podróżujesz z tyłu,
  • jeśli jednak z pasów korzystasz, pamiętaj, aby pas biodrowy zapinać pod brzuchem a nie na nim,
  • kobieta w ciąży nie powinna podróżować dłużej niż 5 godzin dziennie.

Dlaczego kobieta w ciąży nie powinna prowadzić samochodu?

To nie jest reguła. Chciałabym jednak podać Wam kilka argumentów przemawiających za tym, że kobieta w zaawansowanej ciąży za kierownicą to nie najbezpieczniejsze rozwiązanie.

  • kobiety w ciąży mają wahania hormonów i są niestabilne emocjonalnie – co za tym idzie? każda z Was wie.
  • kobiety w ciąży szybciej się męczą, a jak wiemy zmęczenie nie wpływa pozytywnie na prowadzenie samochodu,
  • kobiety w ciąży miewają problemy z koncentracją,
  • posiadanie dużego brzucha nie ułatwia jazdy i szybkich ruchów,
  • niespodziewany „kopniak” dziecka może spowodować dekoncentrację i brak panowania nad samochodem.

I jak? Przemawia to do Was czy niebardzo? Napiszcie moje drogie czy Wy sprawowałyście funkcję kierowcy będąc w ciąży czy jednak wolałyście być pasażerkami?

Więcej na temat tego, co wolno, a co jest zabronione w czasie ciąży przeczytasz w zakładce: Czy w ciąży mogę…?

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (4):

  1. Ja w ciąży prowadziłam samochód. Miałam problemy tylko na początku gdy miałam poranne mdłości które były cały dzień… ale na szczęście szybko mi przeszło i do samego końca prowadziłam samochód i zapinałam pasy bezpieczeństwa pod brzuchem. :) Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :)

  2. Mój mąż tak się o mnie bał, że nie pozwalał mi prowadzić samochodu :) To bardzo miłe było :) I przeważnie wszędzie jeździliśmy razem :) oczywiście ON jako kierowca :)

  3. Ja do II trymestru pracowałam jako kurier i jeżdziłam dostawczym samochodem :) od II trymestru przestałam ale do ostatniego dnia rozwiazania samochodem jeżdziłam :) potem rowniez nie zrezygnowałam i osobówką śmigałam wszedzie. fakt, oczy miałam dookoła głowy i do tej pory mam jak jeżdże z Moja Niunia :)

  4. Ja nawet z brzuszkiem egzamin zadawałam byłam chyba. 6 msc . ;) a kierowałam samochodem do dnia terminu ;)
    Urodziłam 5 dni po terminie ;) pozdrawiam mamy ! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *