Higiena w ciąży

Będąc w ciąży, nie musisz diametralnie zmieniać swojego stylu życia. Jeśli dotychczas prowadziłaś w miarę zdrowy styl życia a Twoja ciąża nie jest zagrożona – może tak pozostać. Musisz jednak mieć pewność, że Twój sposób na wypoczynek, zajęcia zawodowe i przyzwyczajenia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia rozwijającego się dziecka.

Słów kilka o higienie osobistej…

W czasie ciąży zmienia się nasz organizm i tempo metabolizmu, który ulega przyśpieszeniu. To pociąga za sobą zwiększoną tendencję do pocenia się. Dlatego więc o higienę w okresie ciąży należy zadbać szczególnie! Kobieta ciężarna powinna myć się codziennie, najlepiej pod prysznicem. Jeśli bardzo zależy jej na kąpieli w wannie – proszę pamiętać o tym, by temperatura wody nie przekraczała 36’C. Podmywając się, należy pamiętać o kierunku – OD PRZODU DO TYŁU, nigdy na odwrót! Jeśli występują upławy, konieczne może okazać się stosowanie wkładek higienicznych, które należy regularnie wymieniać. Płukanie pochwy jest w okresie ciąży zabronione!

A co z higieną jamy ustnej?

W tym szczególnym okresie, jakim jest ciąża, w szczególny sposób należy pamiętać o higienie jamy ustnej. Pod wpływem hormonów, które szaleją w Twoim organizmie, często dochodzi do stanów zapalnych dziąseł i rozwoju próchnicy. Dbaj więc o regularne mycie zębów (po każdym posiłku) i wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stomatologa w ciąży powinnaś odwiedzić minimum 2 razy!

Ubiór w okresie ciąży 

Ubiór jest niezwykle istotne w okresie ciąży. Dlaczego? Bo musi sprawiać być czuła się dobrze a Twoje ciało nie było skrępowane. Ubiór powinien być przede wszystkim wygodny, ale i lekki, luźny, przewiewny. W ciąży istotny jest brzuszek, więc to, co zakładasz na siebie, nie powinno go uciskać. Jak już wspominałam, w czasie ciąży, metabolizm przyśpiesza, co powoduje nadmierne pocenie się. Wybieraj więc ubrania z naturalnych tkanin, a bieliznę tylko i wyłącznie bawełnianą (biustonosz powinien być poprawnie dobrany!). Do prania używaj delikatnych środków. I parę słów o obuwiu. Najlepiej noś buty wygodne, na niskim obcasie – te całkiem płaskie nie są zalecane w ciąży, bo przeciążają kręgosłup i przyczyniają się do występowania bólu pleców. Wygodne obuwie zatem poprawia krążenie w kończynach dolnych, co jest ważne w czasie ciąży.

 

Podsumowując… Pamiętaj, że higieniczny tryb życia w okresie ciąży chroni Twój organizm przed zmęczeniem, poprawia sprawność fizyczną i samopoczucie a także pozwala dłużej cieszyć się piękną urodą. Twoje dziecko czuje to, co Ty… Warto więc o to zadbać! :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *