Hemoroidy – żylaki odbytu

Żylaki odbytu, potocznie zwane hemoroidami to bardzo częsta dolegliwość okresu ciąży. Zobacz, jak możesz sobie w nimi poradzić…

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Generalnie przyczyn dopatruje się w ucisku ciężarnej macicy na naczynia krwionośne w miednicy, czyli zupłenie tak samo jak w przypadku żylaków kończyn dolnych. Ponadto, podobnie jak w przypadku zaparć, zwolniona perystaltyka usposabia do tworzenia się tych zastoin w obrębie żył odbytu.

Jakie poradzić sobie z hemoroidami?

Tutaj zalecenia także są podobne do tych przy żylakach kończyn dolnych i zaparciach. Zasada numer 1 – ruch, dużo ruchu. Rozleniwiona perystaltyka formuje twarde masy kałowe, które ciężko jest wydalić na zewnątrz. Zbyt długie parcie predysponuje do tworzenia się hemoroidów. Dlatego w ciąży staraj się być aktywna, dużo wypoczywaj – aktywnie.

Hemoroidy możesz leczyć również farmakologicznie. W aptekach aż roi się od różnego rodzaju specyfików na tę dolegliwość. Maści, czopki, tampony – dla każdego coś, co akurat w danej chwili najbardziej mu odpowiada. Ponadto pomocne w leczeniu hemoroidów stają się różne okłady z ziół. To pewne wypróbowane sposoby. Pomocne są okłady z: oczaru wirginijskiego, lnu zwyczajnego, bzu czarnego, kory dębu, kasztanowca zwyczajnego jak i prawoślazu lekarskiego.

Jeśli cierpisz na hemoroidy, zmień również swoją pozycję do spania. Nie śpij na wznak, bo wtedy zwiększa się ucisk ciężarnej macicy na żylaki, które mogą się powiększać i dawać coraz większe dolegliwości. Wypróbuj pozycję na boku, najlepiej lewym.

 

Jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby na zapobiegnięcie powstawaniu żylaków odbytu – piszcie śmiało w komentarzach! :-)

Więcej rad dotyczących typowych dolegliwości ciążowych znajdziecie w zakładce: Dolegliwości ciążowe.

źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *