Twoja ciąża się rozwija. To już 2 miesiąc! Ty, jako przyszła mama powoli przyzwyczajasz się do swojej nowej roli życiowej. Musisz jednak pamiętać, że w ciąży dbasz nie tylko o siebie, ale głównie o to maleństwo, które nosisz pod swoim serduszkiem. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola u lekarza ginekologa lub położnej. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia – wizyt takich powinno być co najmniej 8. Następna czeka Cię między 15 a 20 tygodniem ciąży.
Czego spodziewać się na tej wizycie?
Drugie badanie ciężarnej obejmuje:
- wywiad,
- badanie ogólne,
- badanie położnicze,
- badania dodatkowe i laboratoryjne.
O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. W tym okresie powinny zanikać już typowe, dla początku ciąży, niepożądane objawy ciąży i dobrze jest, gdy tak się dzieje.
Podczas badania ogólnego skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Ponadto lekarz lub położna zalecić Ci może kontrolę u lekarza stomatologa. Pamiętaj, że o żeby należy dbać, szczególnie w ciąży!
Następnym etapem jest badanie położnicze. Tym razem wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Ponadto według standardów opieki okołoporodowej wykonane powinno zostać badanie I USG ciążowe (wiem, że wiele z Was pewnie mi teraz powie, że USG miało na każdej wizycie, ale ja kieruję się standardami narzuconymi z góry). Ponadto, jeśli na pierwszej wizycie, nie pobrano Ci cytologii – upomnij się o nią tym razem!
Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę. Jednak badanie, które będziesz musiała wykonać tym razem to tylko badanie moczu.
Jeśli wszystko z Twoją ciążą jest w porządku, wykorzystaj ten czas na odpoczynek. Następna wizyta czeka Cię między 15 a 20 tygodniem ciąży. Pamiętaj o wykonaniu zleconego badania!
Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)
Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.