Różyczka to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych u dzieci. Wywołuje ją wirus różyczki. Szczepi się na nią wszystkie dzieci szczepionką skojarzoną (różyczka + świnka + odra) w 13-14 miesiącu życia oraz powtarza w momencie ukończenia przez dziecko 10 lat. Wszystkie informacje na temat choroby znajdziecie poniżej.
Jak można się zarazić?
Źródłem zakażenia jest po prostu drugi człowiek, najczęściej dziecko, gdyż jest to choroba wieku dziecięcego. Zakażenie następuje drogą kropelkową – poprzez wdychanie zakażonego powietrza, przez kontakt z zakażonymi przedmiotami i wydzieliną z nosa chorej osoby. Na zachorowanie narażone są osoby nieszczepione i dziecko w brzuchu mamy. W przypadku nieszczepionej kobiety ciężarnej istnieje ryzyko zakażenia płodu i urodzenia dziecka chorego – z wadami układu nerwowego, głuchonieme, niedowidzące lub posiadające szereg innych wad. Więcej na temat szczepień w czasie ciąży przeczytasz tutaj, a dlaczego świadome przygotowanie do ciąży jest tak ważne – tutaj. Wylęganie wirusa trwa 14-21 dni, natomiast dziecko zakaża już na 5 dni przed wystąpieniem objawów choroby i 5 dni po pojawieniu się wysypki.
Jakie są objawy różyczki?
- różyczka może przebiegać bez większych objawów,
- mogą wystąpić typowe objawy grypowe: osłabienie, uczucie zatkanego nosa, bóle mięśni,
- zwiększona temperatura ciała dziecka, gorączka (zapobiegaj zbyt wysokiej gorączce, aby nie wystąpiły u dziecka drgawki gorączkowe),
- pojawienie się dyskretnej wysypki, początkowo na twarzy, kolejno rozprzestrzenia się na całe ciało,
- dziecko ma rumieńce, zaczerwienione policzki,
- powiększone węzły chłonne za uszami i w tylnej części szyi (24h przed pojawieniem się wysypki),
- brak apetytu.
Jak wygląda diagnostyka i leczenie?
Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z różyczką musimy udać się na wizytę do lekarza pediatry. On po przeprowadzeniu wywiadu, obejrzeniu i zbadaniu dziecka stwierdzi, czy to aby na pewno różyczka. Dla potwierdzenia można wykonać również badania laboratoryjne krwi i bakteriologiczne badanie wydzieliny z nosa i gardła.
Leczenie:
- dziecko powinno być izolowane, powinno na czas choroby pozostać w domu – szczególnie istotne aby nie miało kontaktu z kobietami we wczesnej ciąży!!!
- zapewnienie dziecku wypoczynku,
- zwracanie uwagi na to, by dziecko nie drapało skóry,
- w razie wystąpienia gorączki podawanie dziecko dużo płynów do picia, aby zapobiec odwodnieniu.
W momencie zniknięcia wysypki z ciała dziecka można chorobę uznać za przechorowaną. Pamiętaj jednak, że mimo iż tyle mówi się o tym, że przechorowanie zapewnia spokój już na całe życie – lubi bywać inaczej. Różyczka może pojawić się w życiu Twojego dziecka nawet kilka razy.
Dumna mamo, czy Twoje dziecko przechorowało różyczkę?
Więcej na temat zdrowia dziecka i chorób, które możecie spotkać na swojej drodze – znajdziesz w dziale Zdrowie.