Bezpieczny sen dziecka

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko śpi z Wami w łóżku, w swoim łóżeczku czy trochę tu, trochę tam, musisz zawsze mieć na uwadze jego bezpieczeństwo. To najważniejsza rzecz, o którą musisz zadbać, już od pierwszych dni jego życia.

Na co muszę zwrócić uwagę?

  • Najlepiej kłaść dziecko w pozycji na wznak, na plecach. To najbezpieczniejsza pozycja, chyba że Twoje dziecko cierpi na refluks i często ulewa – wtedy kładź go na boku, najlepiej lewym. W takich przypadkach najlepiej jednak poprosić o poradę lekarza, który zajmuje się konkretnym schorzeniem.
  • Nie należy kłaść dziecka na miękkich powierzchniach – takich jak materac wodny, worki saco czy pufy, gdyż takie podłoża mogą spowodować trudności w oddychaniu u Twojego dziecka.
  • Jeśli dziecko jest bardzo małe, nie zostawiaj go samego w wózku czy niezabezpieczonym łóżeczku. Istnieje ryzyko zrobienia sobie krzywdy.
  • Staraj się nie zasypiać razem z dzieckiem, szczególnie w pozycji, w której się przytulaliście. To stwarza ryzyko przygniecenia małego organizmu i uduszenia go.
  • Dbaj o higienę bielizny pościelowej w miejscu, gdzie śpi Twoje dziecko. Co jakiś czas zmieniaj bieliznę, a samą pościel wietrz np. na balkonie. Pamiętaj, że to miejsce najbardziej podatne na gromadzenie się dużej ilości kurzu i innych alergenów i często to brak higieny bywa przyczyną alergii czy zapalenia skóry.
  • Jeśli kładziesz dziecko do snu, nie zakładaj mu na głowę czapki. To naturalna droga regulacji temperatury ciała czyli utraty ciepła. Przykrycie głowy czapką podczas snu stwarza ryzyko przegrania malutkiego organizmu.
  • Palisz papierosy? Zrezygnuj z palenia w miejscu, gdzie śpi Twoje dziecko. Dym papierosowy drażni wrażliwe drogi oddechowe dziecka. Ponadto badania wykazały, że dym papierosowy ponad dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.
  • Usuń z otoczenia malucha wszystko to, co posiada futerko, szczególnie wtedy, gdy dziecko wykazuje nadwrażliwość na alergeny wziewne. Usuń z pomieszczenia wszelkiego typu narzuty, koce czy wypchane zwierzęta. Dzieci podatne na alergie powinny używać przeciwalergicznych materaców i narzutek na łóżeczko.
Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *