Która metoda antykoncepcji jest najlepsza dla mnie?

Zastanawiasz się, która metoda antykoncepcyjna będzie dla Ciebie najlepsza? Pomogę Ci dokonać słusznego wyboru :-)
(Po kliknięciu w słowa zaznaczone na różowo automatycznie przeniesiesz się do opisu danej metody)

Do której z grup należysz?

  • nastolatka, młoda kobieta – jeśli nie masz stałego partnera, wybierz prezerwatywy w połączeniu ze środkami chemicznymi – plemnikobójczymi. Jeśli natomiast życie uprzykrza Ci trądzik, przetłuszczająca cera lub nieregularne, obfite miesiączki wybierz się do lekarza i zasugeruj mu, że chciałabyś zacząć zażywać tabletki antykoncepcyjne. Dla Ciebie najlepsze będą te z niską dawką hormonów – tzw. jednoskładnikowe. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • młoda kobieta, nie planująca dzieci w przeciągu najbliższych 5 lat – dla Ciebie najodpowiedniejszą formą będą tabletki antykoncepcyjne lub założona na 3 lata wkładka wewnątrzmaciczna, która uchroni Cię przed niechcianą ciążą. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • kobieta współżyjąca bardzo rzadko – nie ma sensu abyś zażywała hormony, jeśli współżyjesz 1-2 razy w miesiącu. Najlepiej obserwuj swój cykl i stosuj prezerwatywy. Dla ryzykantek w tej dziedzinie – stosunek bez zabezpieczenia i antykoncepcja awaryjna! Na nią trzeba jednak uważać.
  • kobieta nie mająca stałego partnera seksualnego lub często zmieniająca partnerów – tylko i wyłącznie prezerwatywy aby uchronić się przed różnymi chorobami! Dodatkowo możesz stosować chemiczne lub hormonalne środki antykoncepcyjne.
  • kobieta świeżo po porodzie – jeśli karmisz piersią, teoretycznie nie powinnaś zajść w ciąże mimo niestosowania żadnej metody antykoncepcyjnej, jednak nie jest to tak do końca. Zastosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw. Jeśli jednak one Ci nie odpowiadają udaj się do lekarza ginekologa, on przepisze Ci odpowiednią antykoncepcję hormonalną dostosowaną hormonalnie do kobiety karmiącej piersią.
  • kobieta dojrzała, po 35 roku życia – jeśli nie planujesz już więcej dzieci zastosuj antykoncepcję hormonalną lub załóż wkładkę wewnątrzmaciczną, która da Ci odpocząć na dłuższy czas i zmniejszy Twój dyskomfort z powodu odczuwania objawów przekwitania. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • kobieta paląca papierosyprezerwatywy, chemiczne środki antykoncepcyjne lub antykoncepcja hormonalna, jednak w Twoim przypadku konieczne będzie zastosowanie tabletki jednoskładnikowej, która jest bezpieczniejsza od dwuskładnikowej w stosunku do kobiet palących papierosy.
  • kobieta często cierpiąca na infekcje intymne – plaster, tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i w przypadku braku stałego partnera obowiązkowo prezerwatywy! W innym przypadku infekcję będą Cię nękać…
  • kobieta z tłustą cerą, trądzikiemantykoncepcja hormonalna pozwoli cieszyć Ci się cerą bez tych problemów. Skonsultuj się z lekarzem i wspólnie zastanówcie się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • kobieta z nieregularną miesiączką – również antykoncepcja hormonalna będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Skonsultuj się z lekarzem i wspólnie zastanówcie się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • kobieta z obfitymi, bolesnymi miesiączkami – również antykoncepcja hormonalna będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Skonsultuj się z lekarzem i wspólnie zastanówcie się, która metoda będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz stałego partnera, konieczne stosuj dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatyw, aby uchronić się przed wieloma niepożądanymi dla Ciebie chorobami!
  • kobieta zabiegana, zapominalska – dla Ciebie na pewno nie będą wskazane tabletki antykoncepcyjne! Proponuję prezerwatywy (o nie w tej sytuacji musiałby zadbać partner), implant podskórny, zastrzyki lub wkładkę wewnątrzmaciczną. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem ginekologiem.

Odnajdujecie się moje drogie w tych grupach? Wiem, że decyzja o tym, jaką metodę antykoncepcji wybrać nie należy do najłatwiejszych i czasem staje się to problemem. Jeśli masz stałego partnera przedyskutuj z nim ten temat. Możesz też udać się do lekarza ginekologa, który pomoże Ci podjąć decyzję kiedy przedstawisz mu swoją sytuację. Warto także przeczytać artykuł Metody antykoncepcji i ocenić, biorąc pod uwagę wskaźnik Pearla, która metoda będzie najskuteczniej chroniła Was przed niechcianą ciążą.

Więcej na temat różnych metod antykoncepcji znajdziesz w dziale Antykoncepcja!

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (6):

  1. Ale to wszystko jest antykoncepcja SZTUCZNA!
    Ja natomiast jestem zdecydowanym zwolennikiem metod NATURALNYCH – NPR (Naturalne Planowanie Rodziny). Stosowaliśmy je z żoną z dobrym skutkiem tzn. nie przytrafiła się nam ciąża w okresach gdy jej nie chcieliśmy.
    A DumnaMama o NPR tym razem chyba zapomniała :( mimo że był artykuł na ten temat.
    Ja polecam WSZYSTKIM a więcej napiszę niebawem w komentarzu do artykułu o NPR.

    • Nie zapomniałam – patrz punkt: kobieta planująca zajście w ciąże w najbliższym czasie.
      Ja na temat tych metod wypowiedziałam się już w artykule, który ich dotyczy. Zapraszam jednakże do napisania swojej opinii. Być może komuś się przyda :-)
      Pozdrawiam.

  2. każda kobieta powinna sama wybrać metodę antykoncepcji, na metody naturalne sa skazane niektóre kobiety, które nie mogą stosować hormonów, np. z powodu problemów z wątrobą lub innych przeciwwskazań, u mnie jednoskładnikowa tabletka na razie się sprawdza

  3. Wszystko pięknie tylko jak poszłam poprosić o zastrzyk hormonalny to lekarz mnie wyśmiał że on nie stosuje leczenia afrykańskiego [ chodziło mu o to że ta metoda dla zapominalskich stosuje sie w patologi zeby nie bylo duzo niechcianych ciaz ) ja mam juz dwojke dzieci nie planuje juz zadnej ciazy choc moze za kilka lat mi sie odmiebic lecz jestem zabiegana i nie lubie gumek wiec ta metoda jest dla mnie lecz o lekarza ciezko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *