Chemiczne środki antykoncepcyjne

Antykoncepcja jako całość zagadnienia to zapobieganie ciąży. Metody chemiczne polegają na wprowadzeniu do pochwy, środka plemnikobójczego, który ma za zadanie niedopuszczenie do zapłodnienia komórki jajowej. Chemiczna antykoncepcja zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając tym samym dostęp plemników do komórki jajowej.

Chemiczne środki antykoncepcyjne to:

  • żele plemnikobójcze,
  • pianki antykoncepcyjne,
  • globulki dopochwowe – instrukcję jej prawidłowego zakładania znajdziesz tutaj,
  • kremy plemnikobójcze.

Tego typu metody antykoncepcji są łatwe w użyciu, niestety u niektórych kobiet mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości (świąd, wysypka) i w takim przypadku konieczne jest przerwanie ich używania. Chemiczna antykoncepcja daje także niewielką ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chemiczna antykoncepcja ma także nieprzyjemną właściwość – wypływa z pochwy w trakcie stosunku i po nim. Ważne jest także, aby kobieta podmyła się do 8 godzin po stosunku.

Dla kogo jest chemiczna antykoncepcja?

Ten rodzaj antykoncepcji poleca się głównie dwóm grupom kobiet:

  • kobietom, które rzadko współżyją,
  • kobietom, które karmią piersią.

Jak stosować chemiczne środki antykoncepcyjne?

Na 5 – 15 minut przed stosunkiem wprowadza się do pochwy krem lub globulkę (w zależności od stosowanej metody). Dokładne rozpuszczenie globulek wymaga 20 – 30 minut. Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu funkcji plemników przez ich inaktywację.

Środki te stosowane jako jedyne zabezpieczenie przed ciążą, nie są zbyt skuteczne. Skuteczność tej metody waha się od 4 do 36 nieplanowanych ciąż na 100 par stosujących tę metodę w ciągu roku. Dlatego zaleca się, by chemiczna antykoncepcja była traktowana jako uzupełniająca, a nie jedyna. Najlepsze efekty daje w połączeniu z antykoncepcją mechaniczną.

Macie jakieś doświadczenia z antykoncepcją chemiczną? Jeśli tak, to podzielcie się nimi z nami :-)

Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
Aby dowiedzieć się więcej na temat metod antykoncepcji, kliknij tutaj!

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *