Jesteś w II trymestrze ciąży? Ciekawi Cię pewnie, jakie to zmiany zachodzą w Twoim organizmie podczas tego okresu. Zachęcam zatem do przeczytania artykułu, który poświęcony jest właśnie II, środkowemu trymestrowi ciąży.
Zacznijmy zatem od tego, czym właściwie jest i ile trwa II trymestr ciąży…
Z racji tego, że następuje po I trymestrze, ten trwa kolejne 3 miesiące. Szczegółowiej mówiąc, trwa od 13 do 28 tygodnia ciąży. Nazywany jest „miesiącem miodowym” podczas całej ciąży, gdyż wtedy napięcie i rozchwianie emocjonalne się stabilizuje i kobieta ciężarna staje się spokojniejsza. Najważniejsza rzecz – zaakceptowała fakt bycia w ciąży i ustabilizowała swoje życie. Jej życie stało się spokojniejsze – jest radosna, promienna, pełna energii. Warto więc w tym okresie pomyśleć o zapisaniu się na zajęcia w szkole rodzenia lub… udziału w bezpłatnej edukacji przedporodowej prowadzonej przez położne :-)
Jakie zmiany zachodzą w II trymestrze ciąży?
Nudności i wymioty powinny już ustąpić. Ale… Coś pojawi się w zamian. Zgaga, zaparcia, wzdęcia, żylaki, hemoroidy. Te wszystkie przypadłości, mogą, ale oczywiście nie muszą, pojawić się już w II trymestrze ciąży. Tutaj także radzę uważać ze stosowaniem wszelkiego rodzaju środkami farmakologicznymi – lepiej stosować domowe metody łagodzące te dolegliwości! Ale to nie powód do smutku – poza tymi dolegliwości – będziesz tryskać energią i emanować pozytywnymi emocjami. Ochota na seks powróci, z czego szczególnie zadowolony będzie Twój partner. Poczujesz się atrakcyjna, mimo widocznego już brzuszka. W tym okresie poczujesz także pierwsze ruchy Twojego maleństwa. Stanie się to w okolicach 20 tygodnia ciąży. Powinnaś zapamiętać tę datę! Może być to połączone z odczuwaniem pierwszych skurczy tzw. Braxtona – Hicksa, które to powiększają macicę do rozrastającego się płodu. Są one zazwyczaj słabe i niebolesne. Jeśli jednak odczuwasz je dosyć boleśnie i coś Cię niepokoi – skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym! W II trymestrze dopisuje także apetyt, warto więc wiedzieć co można jeść, a czego należy unikać w ciąży. W tym celu przekierowuję do artykułu: Dieta kobiety ciężarnej.
A co zmieni się w wyglądzie?
Kształty ulegają znacznym zmianom. Przybywają Ci pierwsze „nadprogramowe” kilogramy. Zaokrągleniu ulegają biodra, a powiększeniu piersi. Macica wraz z rozwijającym się w niej maleństwem rośnie, przez co uwypukleniu ulega brzuszek. Ciąża staje się widoczna. Zmienia się także wygląd Twojej skóry. Poza pojawieniem się pojedynczych rozstępów, na twarzy pojawić się mogą przebarwienia, a piegi stać się bardziej widoczne. Przyciemnieniu ulega również kresa biegnąca od pępka w dół – jest to całkowicie normalne i absolutnie nie świadczy o tym, jakiej płci narodzi się nasz maluch. Jeśli zaczną krwawić dziąsła, udaj się do stomatologa. Hormony ciążowe powodują rozpulchnienie dziąseł, co powoduje częstsze infekcje w obrębie jamy ustnej.
Dziecko staje się „prawdziwe”
Tak, właśnie w tym trymestrze poczujesz pierwsze ruchy Twojego maluszka, przez co stanie się ono bardziej obecne w Twoim życiu. Będziesz czuła, że znajduje się pod Twoim serduszkiem. Będziesz widziała jak rośnie, bo Twój brzuch będzie się powiększał. Ważne jest więc nawiązania kontaktu z maluszkiem jeszcze przed narodzeniem. Głaszcz brzuch, rozmawiaj do niego, śpiewaj… Włącz w te zabawy partnera, ojca dziecka – niech także poczujesz obecnośc malucha :-)
Przeczytaj więcej na temat tego, co dzieje się w poszczególnych miesiącach, wchodzących w skład II trymestru ciąży:
Jak wspominacie moje drogie II trymestr ciąży? Wspomnienia pozytywne czy raczej nie? Piszcie śmiało!
źródło: Ćwiek D.: Szkoła Rodzenia. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2010.