Poród, poród i po porodzie. Teraz czeka na Ciebie całe życie z Twoją pociechą, ale… najpierw pierwszy z nią kontakt. Odbędzie się to już w III okresie porodu i trwać będzie jeszcze przez cały IV okres – pełne 2 h od porodu :-)
Czym jest kontakt „skóra do skóry”?
Gdy wszystkie układy dziecka pracują prawidłowo – jest różowe i oddycha – położna kładzie Ci na brzuszku Twojego malucha bezpośrednio po porodzie. Dziecko jest nagie, na Twoim gołym brzuszku (stąd nazwa skóra do skóry). Kontakt ten, to nieprzerwane przytulanie się matki i dziecko od razu po porodzie (pełne 2h). Odbywa się to jeszcze na sali porodowej, a gwarantuje to każdej mamie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
Oczywiście, kontakt taki dostępny jest i wskazany tylko w przypadkach, gdy nic złego się nie dzieje. Jeśli stan matki lub dziecka nie jest dobry, kontakt ten może zostać przerwany, bądź też wogule może do niego nie dojść.
Dlaczego jest tak ważny?
Przede wszystkim jest to nawiązanie pełnej więzi między nowonarodzonym dzieckiem a jego matką. Jest to ważne, szczególnie w tym pierwszych godzinach po porodzie. Nawiązanie takiej więzi kształtuje dobrą relację matka-dziecko i powoduje uspokojenie obojga. A po takim wyczynie – trzeba się uspokoić!
Pierwsze przytulenie to nie tylko działanie psychologiczne ale i dobre lekarstwo. Noworodek szybko marznie więc ułożenie go gołego na gołym ciele matki, spowoduje ogrzanie. Gdy jego policzki znajdą się przy Twoich piersiach, będzie szukał pokarmu i być może już wtedy zacznie ssać pierś. To idealny moment na zapoczątkowanie tego procesu. Pamiętaj bowiem, że ssanie piersi przynosi korzyści nie tylko dla dziecka, ale i dla matki – ssanie piersi pobudza wydzielanie oksytocyny, a to z kolei pomaga kurczyć się Twojej macicy i zmniejsza krwawienie poporodowe. Więcej o korzyściach dla matki przeczytasz tutaj.
Dlaczego jeszcze jest to tak ważne? Ty, jako mama, ogrzewająca swoje dziecko, w połączeniu z biciem Twojego serca i rytmicznym poruszanie klatki piersiowej stanowisz punkt uspokojenia dla zestresowanego i zmęczonego porodem młodego człowieka. A gdy zacznie ssać Twoją pierś – uspokoi się jeszcze bardziej :-)
Dumne mamy, czy po Waszych porodach miałyście kontakt „skóra do skóry” ze swoimi maluchami? Mam nadzieję, że tak! A jeśli nie – napiszcie gdzie nie zostało to uszanowane i dlaczego…
A dla zainteresowanych – szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu:
Co się dzieje w I okresie porodu?
Co się dzieje w II okresie porodu?
Co się dzieje w III okresie porodu?
Co się dzieje w IV okresie porodu?