Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to choroba dosyć często występująca u dzieci, szczególnie tych najmniejszych. Jest to choroba genetyczna, więc jeśli występowała u któregoś z rodziców bądź rodzeństwa, istnieje ryzyko zachorowania. Sprawdz najpierw jednak, czy Twoje dziecko nie ma na skórze typowych zmian dla okresu niemowlęcego. W tym celu – przejdź tutaj.
Skąd będę wiedzieć że moje dziecko ma atopowe zapalenie skóry?
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry ma charakterystyczny wygląd. Pierwsze objawy widać po około 3 miesięcy od wystąpienia choroby. Na skórze policzków, brody i czoła pojawiają się zarumienione grudki, które dziecko ma ochotę drapać, ponieważ bardzo swędzą. W dalszej kolejności zaczerwienienie i grudki zaczynają obejmować całe ciało, rozprzestrzeniając się na szyję, plecy, klatkę piersiową aż do rąk i nóg. Oprócz zmian, dostrzegamy że skóra jest bardzo sucha.
Skąd się bierze to AZS?
Jak już wspomniałam, atopowe zapalenie skóry jest chorobą genetyczną i nie mamy wpływu na wystąpienie tej choroby. Objawy jednak są bardziej widoczne podczas narażenia skóry na produkty drażniące takie jak: mydło, roztocze i pewne pokarmy (szczególnie jaja, mleko, czekolada i truskawki, gdyż są to produkty silnie alergizujące). W okresie wystąpienia objawów należy przestrzegać diety– nie spożywać potraw wysoko alergizujących. Pielęgnacja ciała powinna być prowadzona przy zastosowaniu preparatów hipoalergicznych, należy unikać pachnących mydeł i proszków do prania.
Jak wyleczyć AZS?
Leczenie atopowego zapalenia skóry wymaga, w pierwszej kolejności konsultacji z lekarzem dermatologiem, aby wykluczyć wystąpienie innej choroby. Leczenie jest albo ogólne (podaje się leki, które hamują powstawanie swędzących zmian na skórze) lub miejscowe (kremy, maści i zasypki stosowane bezpośrednio na pojawiające się zmiany). Leczenie lekami jednak to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest wyeliminowanie czynników drażniących. Pielęgnacja tylko i wyłącznie przy zastosowaniu hipoalergicznych środków oraz wspomagająco środki nawilżające, aby zredukować suchość skóry. Pranie wykonujemy wyłącznie w delikatnych proszkach, bez zastosowania płynu do płukania. Czasem konieczna może być kąpiel w krochamalu – kliknij po przepis. Eliminujemy potrawy silnie alergizujące oraz źródła roztoczy czy sierści zwierząt.
Atopowe zapalenie skóry nie jest miłą chorobą, ale przy zmianie dotychczasowego trybu życia można z nim żyć. Warto jednak pamiętać, że dzieci z AZS mają obniżoną odporność więc można podawać im (po konsultacji z lekarzem) środki wzmacniające, aby uchronić je przed różnego typu infekcjami.
Drogie mamy, czy Wasze dzieci mają AZS? A może podejrzewacie tę chorobę? Napiszcie jak to u Was wyglądało i jakie leczenie zastosowano. Podzielcie się z innymi dumnymi mamami swoim doświadczeniem. Wasze rady są dla nas cenne!
walcze od 6 lat z AZS u corki ! pamietac trzeba o diecie ipolecam do mycia i smrowania La Roche Posay – Serie Lipikar Baume ap – super leczy
Ja sama walcze z AZS od dziecka i nie jest to walka lekka, ani przyjemna. Moj synek skonczyl wlasnie 3 miesiace i nie ma puki co i mam nadzieje ze nie bedzie mial objawow AZS. Mi nie potrafia pomoc lekarze poniewaz odstawienie lekow do testow (min na 14 dni) konczy sie atakiem anafilaktycznym. Dlatego walka z AZS jest dluga, monotonna i niestety bolesna. Ja uzywan kosmetykow Mustela do kapieli bez oliwek i innych zapychaczy por w skorze, ulge przynosza kapiele czy tez moczenie dloni w krochmalu. Odradzam jak to starsze dzieci czy dorosli robia polewac zmiany goraca woda wiem ze przynosi to ulge ale wysusza mocniej i powoduje pekniecia ktore sa mega bolesne.
Nie zaleca sie gorących kapieli przy azs. Ogólnie jeśli chodzi o kąpiele to powinny one być w letniej wodzie i nie trwać zbyt długo. Po kąpieli nie pocierać skóry dziecka a raczej ją osuszać ręcznikiem. Po kąpieli powinno sie skóre dobrze nawilżyć. U nas dobrze sprawdzają się kosmetyki z Latopic- emulsja do kapieli i emulsja do ciała. Trzeba tez dbać o odpowiednią dietę- zdrowa żywnośc to podstawa. Warto tez stosować u takich dzieci specjalne probiotyki dla alergików
A jakie priobiotyki stosujecie i jaka diete. Moj syn ma 2 lata. AZS ksiazkowe.
Moje dziecko ma AZS od pierwszych dni po urodzeniu. Biedaczysko przeszło już wiele. Wiele nocy nieprzespanych, bo swędzi, piecze i drapie. Oczywiście jesteśmy pod kontrolą lekarza, wiemy jak skórę pielęgnować, miejsca zmienione chorobowo smarujemy kremem Dermaveel, który wg mnie jest jednym z lepszych produktów na rynku. Ubranka luźne z dobrej jakości bawełny, mieszkanie odkurzane i sprzątane codziennie.