Droga mamo, Twoje maleństwo ma już 2 miesiące za sobą. Teraz rozpoczyna następny owocny miesiąc swojego życia. Czy potrafi już wszystko, co jest charakterystyczne dla 2 miesiąca życia maluszka?
3 miesiąc życia dziecka to okres stabilizacji i aktywności maleństwa. Jest to okres ożywienia, dorastania i nauki mowy. Jeśli Twoje maleństwo cierpi z powodu kolki niemowlęcej – przeczytaj w jaki sposób możesz mu pomóc! Odsyłam do artykułu Kolka niemowlęca.
W tym miesiącu dziecko przechodzi szereg obowiązkowych szczepień (szczepienia mogą być wykonane również w 4 miesiącu życia – w zależności od decyzji lekarza pediatry). Szczepione jest na błonicę, krztusiec i tężec (to wszystko w jednej szczepionce, II dawka), Hib, czyli Haemofilus Influenzae typu B (II dawka) i zostaje zaszczepione przeciwko polio. Wszystkie te szczepienia wynikają z kalendarza szczepień, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dumna mamo, pamiętaj jednak, że po każdym szczepieniu zdarzyć się może NOP (Niepożadany Odczyn Poszczepienny). Czym jest? Zainteresowane osoby zapraszam do lektury Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania
Co powinno potrafić moje dziecko w czasie 3 miesiąca życia?
1. Jeśli położysz dzieciątko na brzuszku – uniesie wysoko główkę i utrzyma ją przez przez co najmniej 1 minutę.
2. Jeśli położysz maluszka na brzuszku, oprze się na przedramionach.
3. Trzymane na rękach w pozycji siedzącej utrzymuje bez pomocy głowę i klatkę piersiową prosto.
4. Chwyta przedmioty, potrząsa grzechotką.
5. Zaczyna się tzw. „gruchanie” czyli wydawanie różnych dźwięków typu „a-gu”.
6. Pokaż mu przedmiot i go zabierz – będzie za nim wodził wzrokiem.
7. Jeśli jest w towarzystwie innych osób, ożywia się i reaguje na nich mimiką.
8. Jeśli ktoś uśmiecha się do maluszka – ono również się uśmiecha :-)
9. Składa rączki razem.
Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia. Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.
Dumna mamo, Czy Twoje dziecko po ukończeniu 3 miesiąca życia rozwija się prawidłowo? Czy umiejętnie wykonuje przytoczone wyżej umiejętności? Jeśli tak, dowiedz się, co czeka Cię w 4 miesiącu :-)
Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.