Każda z Was o biegunce słyszała, prawie każda przechodziła ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ta choroba może być bardzo groźna, szczególnie dla tych naszych najmłodszych.
Czym jest biegunka?
O biegunce mówimy wtedy, gdy dziecko oddaje duże luźne stolce częściej niż 3 razy na dobę. Może temu towarzyszyć gorączka i wymioty. Dziecko podczas biegunki traci bardzo dużo wody, przez co się odwadnia. To może doprowadzić nawet do jego śmierci. Jest to zatem choroba bardzo niebezpieczna i nie należy tego stanu bagatelizować.
Warto jednak wziąć pod uwagę to, że noworodek, który jest karmiony piersią może oddawać około 10 luźnych stolców na dobę. Wtedy absolutnie nie mówimy o biegunce, gdyż taki stan jest normalny. Natomiast jeśli oddaje nawet mniej tych luźnych stolców, ale jego stan wskazuje na odwodnienie, to wtedy może świadczyć o biegunce. Najlepiej po prostu zgłosić się do lekarza w celu konsultacji. To nie tyczy się dzieci karmionych sztucznie. U takich dzieci stolce takie nie są prawidłowością i warto udać się z tym do lekarza.
Jakie są przyczyny biegunki?
- biegunka, występująca podczas infekcji – bakteryjnej lub wirusowej,
- biegunka kontaktowa, czyli po spożyciu danego, zabronionego pokarmu np. mleka krowiego u dziecka mającego alergię na mleko,
- nietolerancja innych pokarmów np. truskawek, bananów,
- nietolerancja glutenu, czyli białka znajdującego się w niektórych zbożach, np. w pszenicy,
- zaburzenia czynności jelit lub wątroby (np. anatomiczna wada wrodzona),
- bolesne ząbkowanie,
- niektóre choroby np. choroba Crohna, mukowiscydoza,
- długotrwałe podawanie antybiotyków (dlatego tak ważne jest łączenie antybiotykoterapii z podawaniem specjalnych probiotyków).
Biegunka ostra a przewlekła
Ze względu na czas trwania biegunki, możemy je podzielić na ostrą i przewlekłą. Czym się różnią? Już wyjaśniam.Biegunka ostra to ta, która występuje najczęściej. Mówiąc o niej mamy przed oczyma dziecko z kurczowymi bólami brzucha, wzdęciami, oddające dużo luźnych stolców. Do tego gorączka i wymioty. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą, gdyż szybko prowadzi do odwodnienia.
Biegunka przewlekła natomiast to taka, która towarzyszy dziecku przez dłuższy czas. Powodują ją zaburzenia pracy jelit w połączeniu z nieodpowiednią dietą, piciem nadmiernej ilości soków, zimnymi pokarmami i stresem. Biegunka taka występuje także przy niektórych chorobach np. wrzodziejące zapalenie jelit i choroby Crohna. Aby jednak rozpoznać przyczynę, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który postawi diagnozę.
Co mam robić jeśli moje dziecko ma biegunkę?
W pierwszych godzinach choroby, jeszcze przed wizytą u lekarza, podawaj dziecko tylko napoje. Najlepiej podawać wodę lub herbatki. W aptece do nabycia są również specjalne płyny do pojenia dzieci w czasie biegunki. Nawodnienie malucha jest bardzo ważne! Należy również zmierzyć temperaturę ciała i jeśli występuje gorączka, spróbować ją obniżyć. Jeśli przy takim postępowaniu stan dziecka poprawia się, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Należy tylko bacznie obserwować nasze dziecko. W czasie biegunki dziecku możemy podać coś do jedzenia. Ważne jednak by potrawy były lekkostrawne i gotowane np. gotowane mięso, gotowane warzywa.
Do lekarza natomiast udaj się natychmiast, jeśli po zastosowaniu czynności opisanych powyżej, stan dziecka nie poprawia się. Konsultacja lekarska jest także konieczna w sytuacjach, gdy:
- dziecko po wypiciu czegokolwiek wymiotuje,
- dziecko jest marudne, płaczliwe, senne i nie potrafi się skupić,
- skóra dziecka jest wiotka (po uchwyceniu skóry w fałd, bardzo wolno wraca do pierwotnego stanu),
- gałki oczne dziecka wydają się być „wpadnięte” do środka,
- jama ustna jest sucha,
- ciemiączko na główce maluszka jest zapadnięte do środka,
- w stolcu dziecka widoczna jest krew,
- dziecko strasznie gorączkuje.
Wszystkie te stany mogą przemawiać za odwodnieniem dziecka i konieczna może być hospitalizacja. W szpitalu stan dziecka unormuje się, a odwodnieniu zapobiegnie się poprzez nawodnienie dziecka dożylnie – kroplówkami.
Drogie mamy, mam nadzieję że mało która z Was ma jakiekolwiek doświadczenie z tak ostrą biegunką u dziecka. Nieraz bywałam na oddziale biegunkowym w szpitalu pediatrycznym i wiem jaka jest specyfika tego oddziału. Nie życzę nikomu przebywania tam… Zatem dużo, dużo zdrówka Waszym pociechom!
Jeśli jednak któraś z Was ma jakieś doświadczenia związane z biegunką u dziecka, podzielcie się tym z nami.
A więcej na temat zdrowia naszych pociech w dziale: Zdrowie
ja swojemu dziecku podaję orsalit kiedy pojawiają się u niej biegunka czy wymioty, czuję się wtedy spokojniejsza że dziecko się nie odwodni a wiem że takie problemy często u maluszków się pojawiają
mojemu dziecku bardzo pomagają marchwianki i jagody, przezornie zrobiłam je w słoiczkach i zamroziłam żeby mieć na czarną godzinę, ale oprócz tego ja też stosuje doustne płyny nawadniające, wiem że dzieci przy biegunce mogą się szybko odwodnić, ostatnio odkryłam płyn który nie tylko nawadnia ale także skraca czas trwania biegunki i łagodzi jej objawy
U mojej córeczki biegunka występowała dość często. Byliśmy z tym u lekarza i w końcu okazało się że ma nietolerancję laktozy. Pomogły jej kropelki Kolaktaza.
Poza tym, że dbam o to, żeby synek odpowiednio dużo pił i uzupełniam elektrolity, to też od samego początku podaję acidolac, czyli dobre bakterie, żeby szybko odbudować mikroflorę i nie dopuścić do spadku odproności