Pierwszy spacer naszego maluszka

Od tego czy nasze dziecko urodziło się latem czy zimą będzie zależeć sposób ubierania naszego dziecka na pierwsze wyjście na spacer. Zgodnie z zaleceniami specjalistów zdrowy noworodek powinien być wynoszony na powietrze już w pierwszym tygodniu życia, pod warunkiem, że warunki atmosferyczne są sprzyjające (nie jest zbyt zimno, wilgotno, mgliście) a maluszek ubrany jest odpowiednio do pory roku. Spacery są dla dziecka źródłem zdrowia – wzmacniają odporność i wzmagają apetyt – pod warunkiem, Jeśli maleństwo urodzi się zimą, należy przyzwyczajać je poprzez werandowanie przy otwartym oknie. Czas pobytu należy zwiększać – od 5 do 10 minut. Lepiej zrezygnować ze spaceru, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż -6’C. Potem możemy zabierać dziecko na spacer stopniowo przedłużając czas.

Jak ubrać dziecko? Na spacer letni, wiosenny lub jesienny ubieramy dziecko na cebulkę, żeby w każdej chwili móc zdjąć lub włożyć dodatkową warstwę.

Przykładowy zestaw ubranek na spacer zimowy:

  • body
  • pajacyk
  • dres
  • ciepłe skarpety
  • cienka, przylegająca czapeczka, na nią grubsza czapeczka
  • kombinezon lub śpiwór
  • rękawiczki

Podstawowe zasady ubierania dziecka na spacer:

-niemowlę lezące w wózku ubieramy w jedną warstwę więcej niż siebie, maluszek mało się rusza więc nie wytwarza dodatkowego ciepła

-o każdej porze roku wskazana jest czapeczka chroniąca główkę przed chłodem, wiatrem i słońcem

-nie należy przegrzewać dziecka, ponieważ prowadzi to do częstych infekcji (pot na szyi, karku i główce to pewny sygnał, że dziecko jest przegrzane)

Podczas zabierania dziecka na spacer należy pamiętać o nasmarowanie skóry dziecka (zimą należy pamiętać o tym, by krem nie zawierał wody). Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie nie tylko w słońcu, ale także w cieniu. Dlatego przed spacerem, w domu należy wysmarować cała ciało maluszka, nawet pod ubrankiem. U niemowląt poniżej 1 roku życia należy stosować kremy bez filtrów słonecznych, które mogą uczulać. Jeśli już jednak musimy wyjść z dzieckiem w czasie największego nasłonecznienia możemy zabrać np. parasolkę przy wózku. Warto nasmarować skórę dziecka również po spacerze.

A wy jakie macie doświadczenia z pierwszym spacerkiem maluszka? :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *