V wizyta w ciąży (27 – 32 tydzień ciąży)

Powoli wkraczasz w III trymestr ciąży. Czeka Cię piąta wizyta kontrolna. Wiem, że być może to już Twoja szósta lub nawet i siódma wizyta – wszystko zależy od zaleceń lekarza czy położnej. Ja jednak opieram się na Rozporządzeniu Ministra Zdrowia pisząc do Was.

Czego spodziewać się na tej wizycie?

Ta wizyta również obejmuje:

  • wywiad,
  • badanie ogólne,
  • badanie położnicze,
  • badania dodatkowe i laboratoryjne.

O co zostaniesz zapytana podczas wywiadu? Głownie o Twoje samopoczucie i to, co się zmieniło od poprzedniej wizyty. Jeśli wszystko jest w porządku to nic tylko się cieszyć.

Podczas badania ogólnego  skontrolowane zostanie Twoje ciśnienie tętnicze krwi i tętno. Zostaniesz zważona i zapytana o niepokojące Cię objawy. Ponadto lekarz lub położna zalecić Ci może kontrolę u lekarza stomatologa, jeśli jeszcze takiej konsultacji nie przebyłaś w czasie obecnej ciąży. Ponadto w tym czasie zalecane jest dokształcanie się w zakresie przyszłego macierzyństwa i opieki nad noworodkiem – w tym celu spokojnie możesz już uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia. Oczywiście jeśli tylko masz na to ochotę.

Następnym etapem jest badanie położnicze. Także tym razem, jak zawsze, wykonane zostanie badanie wewnętrzne. Jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości – poinformuj o tym położną lub lekarza ginekologa. Wtedy diagnostyka może zostać rozszerzona. Ponadto znowu jest czas na badanie USG, które w tym trymestrze ma na celu ocenę tzw. dobrostanu płodu – to znaczy lekarz wysłuchuje bicie serduszka Twojego dziecka i ocenia jego prawidłowość. Ponadto ogląda ogólny zarys dziecka i jego przygotowania do przyjścia na świat.

Pamiętaj, że na każdą wizytę obowiązkowo musisz zabierać Kartę Przebiegu Ciąży! To tam wpisywane są wyniki wykonanych badań. Jaki wynik dało ostatnio zlecone badanie na przeciwciała anty-Rh? Jeśli lekarz uzna, że istnieją wskazania, podana Ci zostanie immunoglobulina anty-D, aby zapobiec wystąpieniu konfliktu serologicznego. Następnie lekarz bądź położna znowu zleci wykonanie szeregu niezbędnych badań, których wyniki będziesz musiała dostarczyć na następną wizytę.

Na kolejną wizytę (między 33 a 37 tygodniem ciąży) musisz wykonać:

  • jeśli jeszcze nie wykonywałaś badania stężenia glukozy we krwi zrób to teraz – badanie wykonywane jest między 24 a 28 tygodniem ciąży i polega na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo a następnie wypicie przez ciężarną roztworu z 75 g glukozy i ponownego skontrolowania poziomu glukozy na 2 godziny po jego wypiciu,
  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badania na obecność przeciwciał odpornościowych

Dzieciątko zobaczyłaś na USG, stan zdrowia sprawdziłaś… Siebie przebadałaś, profilaktyka być może też była – jeśli grozi Ci konflikt serologiczny. Co teraz? Oczekiwanie na kolejną wizytę i rozkoszowanie się swoim „błogosławionym” stanem :-)

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Artykuł opracowano na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *