Ósmy miesiąc ciąży! Już niebawem będziesz tuliła w ramionach swoje maleństwo. Cieszysz się? Na pewno. Niestety możesz zacząć czuć się ociężale i częściej być zmęczona.
Czym charakteryzuje się ósmy miesiąc ciąży?
Do porodu coraz mniej czasu. Ty czujesz napięcie i zdenerwowanie. Uspokój się. Stres niczemu nie służy. Jest to miesiąc, w którym Twoje samopoczucie pogarsza się. Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy i każdy ruch odczuwasz dotkliwie. Dno macicy sięga wysokością żeber, dlatego „kopniaki” są przez Ciebie tak boleśnie odczuwane. Przez to umiejscowienie macicy, częściej możesz odczuwać duszność, ale to w ciągu 4 najbliższych tygodni minie. Instynkt macierzyństwa urasta w siłę. W tym miesiącu może pojawić się wyciek tzw. siary z piersi. Jest to Twoje pierwsze mleko a wydalanie go przed porodem jest całkowicie normalne. Aby zapobiec zabrudzeniu bielizny kup w sklepie wkładki laktacyjne dla matek karmiących piersią. Nadal odczuwane mogą być przez Ciebie skurcze przepowiadające, jednak warto być umiała je odróżnić od prawidłowych skurczy porodowych. Skurcze przepowiadające są bezbolesne i krótkotrwałe. Występują w różnych odstępach czasu. Natomiast prawidłowe skurcze porodowe są bardzo bolesne, dosyć regularne (występują np. co 10 minut) i trwają trochę dłużej od tych przepowiadających. Jeśli bardzo boli – to na pewno te skurcze!
Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?
W tym miesiącu dziecko jest już prawie całkowicie wykształcone. Prawie, bo płuca dalej dojrzewają. W przypadku przedwczesnego porodu, nie są w stanie podołać samodzielnego oddychaniu. Przeważnie w ósmym miesiącu dziecko zwrócone jest już główką w dół, czyli znajduje się w fizjologicznym główkowym położeniu. Jeśli jest jednak inaczej, a to Twoja pierwsza ciąża – najprawdopodobniej lekarz podejmie decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego, aby uniknąć powikłań związanych z porodem w położeniu miednicowym. W tym miesiącu, właśnie przez mniejszą ilość miejsca w macicy, dziecko może nie być już takie aktywne jak kiedyś. To całkowicie normalne, jednak gdyby niepokoiło Cię to, że dziecko zbyt długo się nie rusza lub rusza się zbyt gwałtownie – nie czekaj! Najlepiej jak najszybciej zgłoś się na izbę przyjęć, aby sprawdzić stan maluszka. Pod koniec 8 miesiąca nasz maluszek ma ponad 2 kilogramy a jego długość sięga około 45 cm. Do terminu porodu przytyje jeszcze około 1 kg.
Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)
Moje ciężarne! Jak się czujecie w tym miesiącu? Czy „gorączka porodowa” już Was dosięgła?
Mamusie, a może któraś z Was urodziła wcześniej, właśnie w 8 miesiącu? Dlaczego? Jak się czułyście? Jaki był stan maluszka po porodzie?
Czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)