Antykoncepcja, to zapobieganie zapłodnieniu, czyli najprościej mówiąc zapobieganie niepożądanej ciąży. Aby do zapłodnienia nie doszło, antykoncepcję trzeba jednak zastosować.
Jakie są metody antykoncepcji?
Wśród dostępnych metod antykoncepcji wyróżniamy następujące grupy:
- metody naturalne regulacji płodności np. metoda kalendarzowa,
- metody mechaniczne np. prezerwatywa,
- chemiczne środki dopochwowe np. środki plemnikobójcze,
- antykoncepcja hormonalna np. tabletki antykoncepcyjne,
- wkładki wewnątrzmaciczne,
- metody chirurgiczne bądź operacyjne np. podwiązanie nasieniowodów,
- antykoncepcja po stosunku.
Oprócz wymienionych metod antykoncepcji, istnieją jeszcze inne metody, niezbyt chętnie zaliczane do metod antykoncepcji, a jeśli już to do naturalnych. Mowa o stosunku przerywanym i płukaniu pochwy po stosunku. Metody te są zawodne i nie należy ich stosować, w szczególności podczas przygodnych kontaktów seksualnych.
Jaką metodę wybrać?
Jednym z podstawowych elementów decydującym o wyborze antykoncepcji jest jej skuteczność. Na dzień dzisiejszy stosowanym wskaźnikiem, który ocenia skuteczność antykoncepcji jest wskaźnik Pearla. Wskaźnik ten określa nam ilość ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę w okresie jednego roku. Oznacza to zatem, że im niższy wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcji jest lepsza pod względem skuteczności. Nigdy na odwrót! Warto więc przy wyborze metody antykoncepcyjnej spojrzeć na to, ile wynosi wskaźnik Pearla.
Wskaźnik Pearla dla wybranych metod antykoncepcji
(pierwsza wartość – pełne przestrzegania zasad stosowania;
druga wartość – niepełne przestrzeganie zasad stosowania)
- tabletki antykoncepcyjne 0,1-0,5
- plastry antykoncepcyjne 0,5-6,0
- antykoncepcyjna wkładka domaciczna 0,5-6,0
- prezerwatywa męska 3,0-36,0
- środki plemnikobójcze 4,0-36,0
- metody naturalne 1,0-35,0
- stosunek bez zabezpieczenia 60,0-85,0
Opracowano na podstawie: Frequently Asked Questions – especially for teens
The American College of Obstetricians and Gynaecologists
Wiele kobiet przy wyborze antykoncepcji kieruje się ponadto ceną, innymi działaniami poza antykoncepcyjnymi np. zwalczanie trądziku czy regulacja cyklu miesiączkowego a także ilością działań niepożądanych np. brak powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
Pamiętajcie, to przede wszystkim do Was należy decyzja! Nikt nie podejmie jej za Was!
Po więcej na temat każdej metody zapraszam do działu Antykoncepcja!
Ja wybrałam pigułki na razie nie chcę mieć dzieci, studiuje, później chciałabym znaleźć dobrze płatną pracę. Równocześnie przyjmuje harmonellę w celu ochrony serca i wątroby a także dla zdrowych paznokci, włosów i cery przez którą zaczęłam w ogóle terapię hormonalną.
z przedstawionych danych wynika, ze najbezpieczniej stosowac tabletki antykoncepcyjne, ja wlasnie na ta metode sie zdecydowalam, choc troche balam sie o skutki uboczne, to mialam tylko suchosc pochwy, z ktora poradzilam sobie stosujac nawilzajace globulki dopochwowe, choc metoda skuteczna, to i tak ciaza moze sie przydazyc, zawsze mam to na uwadze!
Ja wybrałam tabletki antykoncepcyjne, choć jestem cztery miesiące po porodzie. Jak na razie nie chcemy kolejnego dziecka, a mój partner się tak krzywi jak widzi prezerwatywy (ale jak proszę żeby ubrał to to zrobi). Jednak chce być cały czas zabezpieczona, a boję się zakładać kapturki i tego typu sprawy.
Ja zdecydowalam sie na implant antykoncepcyjny . Dziwi mnie ze nie ma tutaj takiej metody ale kazdy lekarz powie ze on najlepiej zabezpiecza przed ciaza .
Ja też mam implant w ramieniu.Jest najskuteczniejszą metodą na rynku !
Też dziwię się że nie ma tutaj implantu antykoncepcyjnego . super metoda o której nie trzeba pamiętać i od listopada zero skutków ubocznych . Polecam choć jednorazowo jest to koszt ok 800-1000zł na 4-5 lat
ja stosuję połączenie dwóch metod, jako postawę komputerek ladycomp , o którym niestety nie wspominasz a szkoda , bo jego skuteczność jest równie wysoka co pigułki Index pearla 0,64!!! a to metoda naturalna, bez ingerencji w organizm. Wymaga jednak wstrzemięźliwości w dniach płodnych, co niektórych może odstraszać, mnie nie ponieważ w tym czasie dodatkowo stosujemy prezerwatywy, w okolicach owulacji dla pewności unikam współżycia. Tym bardziej że zazwyczaj odczuwam ból okołowulacyjny, który w moim przypadku zniechęca do seksu.