Pierwszy miesiąc życia maluszka

Droga mamo, przed Twoim maleństwem jeszcze wiele miesięcy bycia niemowlakiem. Ale krok po kroku i nawet się nie spostrzeżesz kiedy Twoje maleństwo tak wydoroślało :-)

1 miesiąc życia dziecka to tak naprawdę okres noworodkowy, który trwa do 28 dnia od urodzenia. W tym okresie przezwyczajacie się do siebie, poznajecie się nawzajem i przede wszystkim – dzielicie się swoją miłością! W tym okresie możesz również zmagać się z fizjologicznymi stanami przejściowymi, charakterystycznymi dla okresu noworodkowego. A jeśli cierpi z powodu kolki niemowlęcej – przeczytaj w jaki sposób możesz mu pomóc! Odsyłam do artykułu Kolka niemowlęca.

W tym miesiącu dziecko najpierw przybywa w szpitalu a później razem wychodzicie do domu.  W szpitalu wykonuje się mu wszystkie niezbędne badania i szczepienia – przeciwko gruźlicy i WZW typu B. Oczywiście, jeśli wyrażą na to zgodę rodzice. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

Co powinno potrafić moje dziecko w  1. miesiącu swojego życia?

1. Jeśli położysz dzieciątko na brzuszku – nie powinno być dla niego problemem podniesienie główki.

2. Jeśli podasz mu palec, zaciśnie na nim piąstkę.

3. Wykonywanie energicznych ruchów ssania – to znak charakterystyczny maleństwa w tym okresie.

4. Jeśli będziesz mówiła do maleństwa, zauważysz że delikatnie na to reaguje np. zatrzymując na Tobie wzrok. Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób widzi Twoje dziecko w tym czasie, zajrzyj: Czy noworodek widzi?

5. Dziecko płacze? Uspokój je mówiąc np. „nie płacz słoneczko” – powinno zareagować i przestać płakać.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Dumna mamo, czy Twoje maleństwo na tym etapie rozwija się prawidłowo? Jeśli jest wcześniaczkiem, normalną rzeczą jest, że pewne umiejętności nabędzie w późniejszym czasie. Chcesz wiedzieć, co czeka Cię w 2 miesiącu życia maluszka? Nie czekaj, czytaj – 2 miesiąc życia maluszka! :-)

Chcesz więcej na temat rozwoju dziecka w poszczególnych miesiącach życia? Przejdź do Pierwszy rok maluszka.

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *