IV okres porodu, jak już pisałam tutaj, jest to okres tzw. wczesnego połogu. Najspokojniejszy w ciągu całego porodu. Razem z maleństwem przebywacie wtedy jeszcze na Sali Porodowej, celem obserwacji. Jeśli po dwóch godzinach leżakowania jest wszystko w porządku maleństwo jest zabierane do kąpieli, Ty również udajesz się pod prysznic a następnie na swoją salę położnic.
Według rozporządzenia Ministra Zdrowia [1] podczas tego okresu rodząca ma szczególne prawa, ale i obowiązki. Ogólnie o obowiązkach już było – w artykule Poznaj swoje prawa podczas porodu! Tutaj natomiast chciałabym się przyjrzeć bliżej temu, co z kobietą i jej dzieckiem się dzieje, aby mamy, które dopiero stoją w obliczu czekającego ich porodu, wiedziały co je czeka :-)
Co się dzieje w IV okresie porodu?
- Kontrolowany jest Twój stan zdrowia i samopoczucie. W tym celu ktoś z personelu może zapytać jak się czujesz a ponadto zmierzyć ciśnienie krwi czy temperaturę. Ocenie, jak również podczas całego dalszego pobytu w szpitalu, podlega Twoja macica i krwawienie z dróg rodnych. To bardzo ważne w tym okresie, aby wcześnie zauważyć nieprawidłowości i nie dopuścić do wystąpienia powikłań.
- Tulenie się z maluszkiem przez 2 godziny :-)
- Rozpoczęcie karmienia piersią. Pamiętaj, że w tym czasie masz do dyspozycji personel medyczny, który jest po to, aby pomóc Ci w pierwszych dniach Twojej laktacji. Nie bój się zapytać czy o coś poprosić. Ważne jest jednak, aby do karmienia prygotować się już wcześniej, jeszcze w okresie ciąży. Jak? Przeczytaj – Efektywne karmienie piersią!
Już po wszystkim? Tak. Teraz wraz z maluszkiem zostaniesz przeniesiona na odział położniczy, gdzie w zależności od specyfiki placówki spędzicie około 2-3 dni. Powodzenia!
Szczegółowe informacje o tym, jakie prawa, obowiązki i konkretne czynności będą wykonywane podczas porodu:
Co się dzieje w I okresie porodu?
Co się dzieje w II okresie porodu?
Co się dzieje w III okresie porodu?
Co się dzieje w IV okresie porodu?
Artykuł opracowano na podstawie [1] Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 roku w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.