Kawa – tym napojem rozpoczyna dzień wielu ludzi na świecie. Wiele z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Co jednak w sytuacji, gdy jesteś w ciąży? Można pić kawę czy lepiej z niej zrezygnować?
Czy można pić kawę będąc w ciąży?
Generalnie nie można jednoznacznie powiedzieć, że kawa jest niedozwolona, bo szkodzi gdyż nie mamy na to dowodów medycznych. Dlaczego? Otóż z reguły nie przeprowadza się eksperymentów medycznych na kobietach w ciąży, bo potencjalne ryzyko dla nienarodzonego płodu może przewyższyć osiągnięte korzyści dla medycyny. Ale stwierdzenia – kawa jest bezpieczna w 100% też użyć nie możemy. Jak to więc jest z tą kawą?
Jeśli potrafisz przeżyć dzień bez kawy i nie jest ona Ci niezbędna do egzystencji – lepiej z niej zrezygnuj. Zastąp ją np. ulubioną herbatką owocową lub naturalnym sokiem. Jeśli natomiast jest ona Twoim podstawowym napojem na ‚dzień dobry’ – wypij. W miarę możliwości zrezygnuj jednak z parzonej po turecku – inne odmiany, chociażby kawa z ekspresu jest zdrowsza.
Dlaczego kawa nie jest w ciąży zalecana?
Otóż, jak każda z Was pewnie wie, kawa i zawarta w niej kofeina powoduje, że do naszego organizmu słabiej wchłania się żelazo i magnez – a tych pierwiastków niestety często ciężarnym brakuje. Ponadto może wzmagać zgagę – która już od początku ciąży uprzykrza życie wielu ciężarnym. Kawa Cię pobudza? No tak – po niej jesteś więc nadpobudliwa i możesz cierpieć na bezsenność. W ciąży jednak radzę się porządnie wyspać :-)
Muszę w ciąży wypić kawę! Brakuje mi kofeiny!
Jeśli musisz – nie odmawiaj jej sobie. Ogólnie przyjęto, że dawka 200 mg kofeiny w ciąży jest bezpieczna. O ile można to tak nazwać. Pamiętaj tylko by nie pić zbyt mocno zaparzonej – w stylu tureckim. Dobrym dodatkiem jest także mleko – w małym procencie dodaje kawie magnezu, który w tym okresie jest Ci tak bardzo potrzebny.
Pamiętaj także, że kofeina jest nie tylko w kawie. Znajdziesz ją jeszcze w czekoladzie (dostarczysz sobie także endorfin – hormonów radości :-)), czarnej herbacie, coli i napojach energetyzujących. Z tych dwóch ostatnich radziłabym jednak przez cały okres ciąży zrezygnować! Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego.
Podsumowując – kofeina w ciąży nie jest wskazana, chyba że w małych ilościach. Nie można jednak powiedzieć, że nawet małe ilości są dla dziecka bezpieczne. Zastanawia mnie jeszcze jedno… Wiele kobiet ciężarnych odrzuca zapach kawy już od początku ciąży. Może organizm reaguje tak, aby wyeliminować to źródło kofeiny? Przemyślenia zostawiam Wam!
A jak było u Was? Piłyście kawę będąc w ciąży czy raczej z niej rezygnowałyście? Jak sobie z tym radziłyście? :-)
Więcej odpowiedzi na pytanie: Czy w ciąży mogę…? znajdziesz tutaj.
Ja kawe pije rozpyszczalna slodka i pol na polz mlekiem w ciazy tez mi sie pare razy zdarzylo ale nie potrzebuje tego wcale raczej pijam do towarzystwa. Ja ogolnie nie lubialam zapachu kawy ale w ciazy pokochalam. Ale mialam tak z papierosani przed ciaza palilam i w ciazy przez 1 miesoav rowniezale ktorwgos dnia jak zapalilam to po prostu chcialo mi sie wymiotowac i postanowilam zrobic test i okokazalo sie ze ciaza ;)