Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Jest ciągle narażona na działanie wilgoci i ciepła. Skóra, szczególnie ta w sferze genitalnej, musi być zatem zdrowa, ponieważ stanowi pierwszą linię obrony przez różnego rodzaju bakteriami. Trzeba więc o nią umiejętnie dbać, aby zapobiec powstaniu odpieluszkowemu odparzeniu skóry.
Czym jest odpieluszkowe zapalenie skóry?
Odpieluszkowe zapalenie skóry jest odparzeniem skóry w miejscu przylegania do niej mokrej pieluszki. O zapaleniu świadczyć mogą: zaczerwienienie, obrzęk i ból sygnalizowany przez dziecko w momencie dotyku uszkodzonej skóry. Powstanie zapalenia nie świadczy o błędzie higienicznym rodziców – to bardzo częsta przypadłość, szczególnie w okresie noorodkowo-niemowlęcym. Istnieje jednak szereg okoliczności, które zdecydowanie częsciej usposabiają do wystąpinlia odparzeń odpieluszkowych. Są to m.in. wcześniactwo, gorączka, zmiana sposobu karmienia, ząbkowanie i zażywanie niektórych leków.
Jakie są przyczyny?
Najczęstszą przyczyną powstawania odpieluszkowego zapalenia skóry jest po prostu zbyt długi kontakt pupy niemowlęcia z mokrą pieluszką. Często powstaje również w czasie biegunki dziecka, gdyż kał działa drażniąco na delikatną i wrażliwą skórę.
Częsciej do jego wystąpienia dochodzi również u wcześniaków, dzieci chorych, gorączkujących czy u takich, u których w niedługim okresie czasu zmieniono sposób karmienia np. rozszerzono dietę niemowlęcia czy zmieniono sposób karmienia piersią na mleko modyfikowane.
Po czym je rozpoznać?
Najczęściej rozpoznawalnymi objawami są:
– zaczerwienienie skóry,
– obrzęk skóry,
– ból sygnalizowany przez dziecko po dotknięciu,
– ucieplenie skóry po jej dotknięciu,
– skóra może być wysuszona lub nadmiernie się łuszczyć,
– na końcowym etapie mogą pojawiać się pęcherze, grudki i wypryski zawierające ropną wydzielinę.
Jak zapobiegać?
Najważniejsza jest prawidłowa higiena już od pierwszego dnia życia dziecka. Pieluszki należy zmieniać często – jeśli tylko pieluszka jest mokra, należy ją od razu zmienić (ważne by dziecko nie przebywało w mokrej pieluszce zbyt długo). Ponadto podczs każdej zmiany pieluszki ważne jest by pamiętać o pielęgnacji skóry i jej odpowiednim nawilżeniu. W tym celu należy posmarować skórę dziecka kremem przeciw odparzeniom, ale ważne jest by krem taki był do codziennego użytku. Nie należy stosować specjalistycznych kremów na odparzenia, gdyż je stosujemy w momencie wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry dziecka, a nie jako profilaktyka.
Mój maluch na szczęście nie miał problemów z zapaleniem odpieluszkowym. to pewnie zasługa dobrych pieluszek i odpowiedniej pielęgnacji skóry, do której stosuję naturalne kosmetyki i chusteczki nawilżane. świetne są pod względem składu i działania chusteczki Dada, te z hebe.