Jak zachęcić dziecko do mycia włosów?

Wiele Dumnych Mam zwraca się do mnie z prośbą o poradę w zakresie niechęci mycia głowy przez pociechę. Postanowiłam więc temu problemowi poświęcić ten artykuł, aby każda mama borykająca się z nim, mogła znaleźć tutaj rozwiązanie.

Dlaczego moje dziecko nie daje sobie umyć włosów?

Zasadniczą rzeczą, którą należy ustalić na początku jest PRZYCZYNA. Należy uświadomić sobie, co tak naprawdę wpłynęło na to, że nasze dziecko nie daje sobie umyć głowy i panicznie boi się wody. Być może boi się zalania uszek lub dostania się wody do oczu. Na to pierwsze może pomóc tylko nasza ostrożność przy spłukiwaniu, natomiast na drugie wypróbowana rada jednej znajomej mamy – forma zabawy poprzez założenie na oczy dziecka okularów do pływania (okulary wcześniej kupujemy razem z dzieckiem, ważne jest by samo je sobie wybrało). Powód może być także inny, nieokreślony. Wtedy mamy większy problem, ale i na taki mamy sposoby!

Co robić jeśli moje dziecko, bez określonej przyczyny, nie chce umyć głowy?

Jeśli przyczyna nie jest znana, wypróbuj jeden bądź kilka z tych sposobów:

  • Spróbujcie zmienić pozycję w czasie mycia – być może jak dziecko odchyli głowę do tyłu będzie to dla niego przyjemniejsze.
  • Wypróbuj dostępne na rynku gadżety do mycia włosów dziecka np. ochronny kapelusik chroniący oczka i uszka przed zalaniem tzw. rondo kąpielowe.
  • Spróbuj nakłonić dziecko do mycia głowy poprzez zabawę np. jeśli dziecko lubi pielęgnować i podlewać kwiaty, wytłumacz że aby mieć piękne włosy musi je także podlewać – jako atrybut do przełamania, możecie wykorzystać konewkę i to nią spłukać głowę – ten sposób także chwalą sobie mamy.
  • Mycie głowy ulubionej lalce lub mycie głowy kaczuszce kąpielowej – dziecko obserwuje i być może samo postanowi umyć sobie głowę.
  • Również kąpiel z innym dzieckiem może przełamać tę blokadę. Jeśli pokażesz dziecku, że jego siostra/koleżanka/kuzynka spłukała sobie włosy i potrafiła się z tego cieszyć, być może też to doceni i będzie chciała jej dorównać.
  • Jeśli problem dotyczy dziewczynki  – jako młodą kobietkę przekonać ją także może Wasze wspólne spa/salon piękności. Zaszyjcie się wieczorem w łazience i urządźcie taki babski wieczór. Jednym z elementów będzie umycie włosów. Możecie zrobić to równocześnie oczywiście w zabawnej atmosferze.
  • Istnieje również forma nagradzania – jeśli nagradzasz dziecko za dobre sprawowanie, nagródź również za umycie głowy.
  • Może być również tak, że dziecku nie odpowiada Twoja technika, pozwól zatem umyć mu włosy sama. Kup jakiś zapachowy szampon i zapytaj czy chciałoby sobie samo włosy umyć. Wiem – zrobi to źle i niedokładnie, ale jeśli nawet kilka dni pochodzi ze źle spłukaną głową – nic się groźnego nie stanie.

Zachęcam do wypróbowania tych sposobów a krok po kroku dojdziecie do celu. I tak jak pisałam na początku – postarajcie się wyeliminować czynnik który ten lęk spowodował. 

Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne. Jeśli właśnie tak było – napisz mi o tym w komentarzu. Jeśli masz uwagi, zastrzeżenia bądź inny skuteczny sposób – również pisz śmiało. Wasze uwagi są dla mnie cenne :-)

Więcej na temat samej pielęgnacji dziecka przeczytasz w dziale: Pielęgnacja :-)

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (1):

  1. no ja mam roczne blizniaki które kąpie razem, i sposób z konewka odpada bo one wogóle się boją polewania głowy wodą aczkolwiek do wanny pelnej wody chetnie wskakują i wyjąć z niej ich nie sposób,więc myje ich włoski a przynajmniej póki są króciutkie , szamponem 3 w 1 i spłukuje je gąbką nasączoną samą wodą tzn myjąc je zaczynam od głowy i dopiero reszte w trakcie zabawy wtedy nawet sie nie obejżą a już po wszystkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *