Widziałaś kiedyś Kartę Przebiegu Ciąży? Pewnie tak. Swoją lub kogoś innego. Czy wiesz jednak z czego się składa i jakie informacje są w niej zawarte? Poniżej znajdziesz opis KPC (będę używać tego skrótu, aby co chwilę nie używać pełnej nazwy – Karta Przebiegu Ciąży) bez tajemnic.
Zacznijmy od tego, że KPC to taka długa składana karta. Dostajesz ją na pierwszej wizycie w ciąży od lekarza ginekologa bądź położnej. W karcie tej znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące obecnej ciąży. Na pierwszej stronie tzw. tytułowej znajdują się Twoje dane – imię, nazwisko, data urodzenia, adres, pesel, zawód a także dane dotyczące bezpośrednio ciąży – data ostatniej miesiączki, termin porodu, datę pierwszych ruchów dziecka czy np. termin porodu wyliczony wg USG. Dane różnią się w zależności od KPC, którą dostaniemy od swojego ginekologa bądź położnej. Na stronie tytułowej ponadto znajduje się zapis grupy krwi matki i ojca, a także pieczątka przychodni do której chodzimy na wizyty kontrolne.
KPC – strona tytułowa
(fot. DumnaMama)
Po jej otwarciu naszym oczom ukazuje się strona, której wypełnienie także należy do lekarza bądź położnej na pierwszej wizycie w ciąży. Obejmuje ona wywiad położniczy (czy już kiedyś rodziłyśmy lub czy poroniłyśmy), wywiad ogólny (choroby przewlekłe na które chorujesz), badanie piersi oraz dane z pierwszego badania położniczego i ginekologicznego. Znajdują się tam dane odnośnie naszego wzrostu i wagi na początku ciąży, ciśnienie tętnicze krwi (RR), który to tydzień ciąży oraz informacja czy obecnie towarzyszą nam obrzęki i żylaki.
Następną część KPC stanowi długa tabelka, które jest sukcesywnie wypełniana na kolejnych wizytach kontrolnych. Co wypełniane jest podczas każdej wizyty? Data badania, tydzień ciąży, wysokość na której znajduje się dno macicy, masa naszego ciała, obecność obrzęków bądź żylaków, ciśnienie tętnicze krwi (RR), tętno płodu (wysłuchane podczas badania USG lub KTG), ocena szyjki macicy a także wyniki wykonanych badań krwi, w których skład wchodzi: hemoglobina (Hb), hematokryt (Ht), ilość erytrocytów, ilość leukocytów i trombocytów a także MCV – wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej. Dodatkowo, jeśli wykonywałyśmy badanie moczu, to kolejno wpisane są parametry z tego badania: ciężar właściwy (CW), obecność białka, cukru, erytrocytów i leukocytów a także zalecenia na najbliższy czas np. jakie leki musimy zażywać i co jaki czas. Na dole lekarz bądź położna składa swój podpis. I takim sposobem kolejny miesiąc naszej ciąży mamy udokumentowany.
KPC – tabelka
(fot. DumnaMama)
Za tabelką wizyt znajduje się strona zawierające dane na temat innych wykonanych badań. Wpisywane są tam sukcesywnie wyniki badań, które wykonałyśmy. Jakie badania dokumentujemy? Odczyn Wassermana (WA) – odczyn świadczący o przebytej kile, antygen Hbs, HIV, przeciwciała przeciwko różyczce (na nią warto się zaszczepić, ale przed ciążą), przeciwciała przeciw toksoplazmozie, antygen cytomegalii i odczyn Coombsa – może wskazywać na konflikt serologiczny. Następnie wpisywane są również wyniki cytologii, czystości pochwy, posiewu z kanału szyjki macicy, wskaźnik AFP – alfafetoproteina, poziom glukozy na czczo, wynik krzywej cukrowej oraz inne niezbędne badania.
KPC – badania
(fot. DumnaMama)
Na odwrocie naszej karty znajduje się zakładka z badaniami USG wykonywanymi w czasie ciąży i przebyte przez nas konsultacje u innych specjalistów oraz hospitalizacje w przebiegu ciąży. Tutaj wpisuje również inne, ważne dla personelu medycznego informacje.
KPC – badania USG
(fot. DumnaMama)
KPC – konsultacje
(fot. DumnaMama)
I to by było na tyle. Mam nadzieję, że w przystępny sposób rozebrałam KPC na części pierwsze. Gdyby coś było niejasne, piszcie! Komentujcie. Wasze zdanie jest dla mnie ważne :-) A i co jeszcze jest ważne dla Was – w okresie ciąży zawsze noś KPC przy sobie. To dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o Tobie i Twojej ciąży i w razie czego, ktoś np. udzielający Ci pomocy, będzie poinformowany na jakim etapie jest Twoja ciąża.
Dumna Mamo, czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)
Macie zachowane swoje KPC na pamiątkę? Ile wizyt kontrolnych odbyłyście w czasie ciąży?