Dwunasty miesiąc życia maluszka

Droga mamo, dobrnęliście razem do 12 miesiąca! Twoje maleństwo obchodzi pierwsze urodzinki! Czy etap 11 miesiąca ostatecznie zamknięty?

12 miesiąc życia dziecka to okres bardzo radosny, z powodu ukończenia roczku przez maleństwo. No, już nie takie maleństwo. Dziecko w tym okresie jest już prawie w pełni samodzielne, potrafi się porozumieć z innymi na swój sposób i sprawia, że Twoje życie jest pełne radości :-)

W tym miesiącu dziecko nie przechodzi żadnych szczepień. Kolejne szczepienie na odrę, świnkę i różyczkę czeka Was w przyszłym miesiącu.

 

Co powinno potrafić moje dziecko po ukończeniu 12 miesiąca życia?

1. Potrafi samodzielnie siadać, siedzieć, wstawać, stać i chodzić.

2. Jeśli podnosi zabawki – kuca a nie siada na podłodze.

3. Potrafi włożyć mniejsze przedmioty do większych.

4. Potrafi wskazać nazwany przedmiot np. ulubioną maskotkę.

5. Samo potrafi powiedzieć mama i tata.

6. Chętnie przebywa w obecności innych i bawi się z innymi dziećmi.

7. Potrafi korzystać z nocniczka, jeśli je w porę na niego posadzimy.

8. Kocha mamę i tatę. Maleństwo jest do Was w tym okresie bardzo przywiązane.

 

Każde niemowlę powinno być badane co miesiąc aż do ukończenia 1 roku życia.  Ocena powinna składać się z pomiarów wzrostu i wagi ciała oraz obserwacji zachowania dokonanej przez personel medyczny jak i samego rodzica. Zdrowe niemowlę, w odpowiednich warunkach opanowuje czynności w odpowiednich miesiącach życia. Rozwój dziecka jest jednak sprawą indywidualną (Od czego zależy rozwój mojego dziecka?). Przy ocenie rozwoju należy wziąć pod uwagę  dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie, rozwój rodziców, wcześniactwo, choroby. Każdy „odskok” od sytuacji prawidłowej spowoduje, że rozwój dziecka będzie wolniejszy, ale osiągnie wszystkie umiejętności, tylko troszkę później niż wszystkie dzieci.

Często dzieci w tym okresie przechodzą przez etap uzależnienia od mamy. Nie opuszczają jej ani na krok. Jak temu zaradzić? Przeczytaj – Uzależnienie od mamy. Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Dumna mamo, pamiętasz pierwsze urodzinki swojego dziecka? Jak dawno to było? :)

Twoje dziecko wkroczyło w okres poniemowlęcy. Czym się charakteryzuje? Zapraszam do lektury – Okres poniemowlęcy (2-3 lata).

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *