Badanie moczu – interpretacja wyników

Badanie ogólne moczu to jedno z najstarszych i najprostszych do przeprowadzenia badań w celu sprawdzenia stanu naszego zdrowia. Nie znam człowieka, który choć raz w życiu nie miałby go przeprowadzanego. Po badaniu otrzymujemy na kartce wyniki. Czy wiecie jednak o co w nich chodzi? Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę – zapraszam do lektury.

 1. Odczyn pH – jak wiadomo, może być kwaśny, obojętny lub zasadowy. Prawidłowy mocz ma odczyn kwaśny. Z kolei mocz zasadowy może świadczyć o obecności bakterii lub tworzących się kamieniach nerkowych. Jest to zatem sygnał alarmujący!
 2. Barwa moczu – prawidłowa barwa moczu jest słomkowożółta. Przed badaniem nie należy jeść buraków, bo wtedy nasz mocz może przybrać kolor różowy. Jeśli dużo wypijemy – będzie prawie przezroczysty, natomiast o odwodnieniu świadczy mocz mocno pomarańczowy. Kolor moczu może również świadczy o wielu stanach chorobowych toczących się w naszym organizmie – czerwony podczas krwawienia z dróg moczowych i miesiączce u kobiet a intensywnie pomarańczowy podczas żółtaczki. Warto więc nawet podczas codziennych czynności czasem zaobserwować jaki my lub nasze dziecko ma kolor moczu. To ważny wykładnik stanu zdrowia.
 3. Gęstość moczu – wyniki zależą od laboratorium w którym wykonuje się badanie, jednak zazwyczaj waha się od 1001 do 1035. U mniejszych dzieci zakres ten jest nieco niższy. Jeśli gęstość moczu jest wysoka, świadczy to o odwodnieniu. Jeśli natomiast niska – przy przewodnieniu organizmu lub po spożyciu leków moczopędnych.
 4. Przejrzystość moczu – prawidłowy mocz świeżo oddany jest przejrzysty. Mocz mętny może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych.
 5. Cukier – jako wynik prawidłowy uznajemy brak cukru w moczu. Jeśli cukier występuje -świadczy to o wystąpieniu cukrzycy. Konieczna kontrola w poradni diabetologicznej.
 6. Białko – jako wynik prawidłowy uznajemy brak białka w moczu. Pojawienie się białka w moczu zazwyczaj sygnalizuje nam wystąpienie zaburzeń w układzie moczowym i wymagana jest konsultacja w ośrodku specjalistycznym. Nie zawsze jednak tak jest. Często białko w moczu występuje po długotrwałym stresie, wysiłku, przegraniu lub oziębieniu organizmu.
 7. Urubilinogen– prawidłowo jest obecny. Ważne tylko by nie było go zbyt dużo, bo to może świadczyć o rozwijającej się chorobie wątroby lub niedokrwistości hemolitycznej.
 8. Związki ketonowe – w moczu prawidłowym nie występuje. Jeśli jednak jest obecny, może to świadczyć o cukrzycy lub o tym, że organizm daje sygnał iż jest głodzony.
 9. Osad moczu – mocz zawiera wiele składników, w których podstawowe znaczenie ma wykrywanie i określanie liczby krwinek czerwonych, białych i bakterii. Bakterie w moczu sygnalizują toczenie się stanu zapalnego w układzie moczowym. Aby jednak mieć pewność, lekarz powinien zlecić wykonanie posiewu moczu. Czerwone krwinki (erytrocyty) także świadczyć mogą o stanie zapalnym, o ile jest ich dużo (więcej niż 5 w polu widzenia). Jednak krew w moczu może pojawić się także po doznanym urazie w okolicach cewki moczowej, po nadmiernym wysiłku fizycznym i wtedy, jeśli mocz został oddany do badania podczas miesiączki. Z tego względu w tym czasie moczu do badania z reguły nie oddaje się.Jeśli chodzi o białe krwinki z moczu (leukocyty), to one także wskazują nam na zakażeniu dróg moczowych – jeśli ich liczba przekracza 10 w polu widzenia. Zatem obojętnie co się w tym moczu pojawi, jest to sygnał! Warto wtedy udać się po poradę do lekarza. Oprócz tego w moczu może pojawić się także śluz, który nie jest niczym niepokojącym. To całkiem naturalne zjawisko.

Jeszcze coś jest dla Was niejasne? O czymś zapomniałam? Piszcie śmiało!

Zapraszam również do zapoznania się z artykułem zawierającym wskazówki dotyczące pobierania moczu do badania i zasad, których przestrzeganie zapewni 100% poprawność wyników. Przejdź do: Badanie ogólne moczu

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

 1. Drogie mamy to juz moja trzecia ciąża. Osiem tat temu zaszlam w grudniu z pierwszą córka i dzieki ciąży przestalam miec migrenę a obawiała się u mnie bardzo boleśnie. Do teraz termin mam na styczeń i ataki migreny wróciły. Zaledwie w ciagu dwoch tygodni mialam cztery razy. Najpierw zaczyna się mrowieniem i brakiem czucia reki później cierpnie mi jezyk i nic nie widzę później zaczynam majaczyc a na koniec straszny bol głowy. Bralam apap ale to nic nie pomaga dzidziuś kopie boje się ze dostane atak podczas porodu i mogą byc komplikacje ze mna w rodzinie wszyscy mówią zebym porozmawiala z lekarzem o cesarce bo ważne jest moje zdrowie.

 2. W moczu dwie rzeczy przesądzają o powadze diagnozy – białko oraz krwinki. moja choroba wygrała ze mną, teraz czekam na przeszczep nerek :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *