Różne sytuacje w życiu mogą Cię spotkać. Zapomniałaś wziąć tabletki antykoncepcyjnej lub po prostu poddałaś się chwili i nie zastosowaliście żadnej metody antykoncepcyjnej? Świat się nie kończy – w tej sytuacji możesz zastosować antykoncepcję po stosunku. O innych, dostępnych metodach antykoncepcji i ich skuteczności dowiesz się z artykułu Metody antykoncepcji.
Co to jest ta antykoncepcja po stosunku?
Antykoncepcja po stosunku, inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną, jest skuteczną metodą zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia. Teoretycznie może być stosowana do 72 godzin po takim stosunku, jednak chyba najbardziej skuteczna jest, kiedy zastosujemy ją do 12 godzin. Polega na zażyciu tabletki, która jest dostępna w aptece tylko na receptę. Aby ją dostać konieczna jest zatem wizyta u lekarza ginekologa lub na szpitalnej izbie przyjęć (weekendy). Jej działanie polega na zablokowaniu owulacji tak, aby uniemożliwić zapłodnienie komórki jajowej i zapobiec późniejszemu zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki w ścianie macicy. Ważne jest jednak, abyś wiedziała, że antykoncepcja ta jest formą jednorazowego zapobiegania i nie zapewnia długotrwałej ochrony przed zajściem w kolejne ciąże. Powinna być stosowana tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych!
Kiedy powinnam zastosować antykoncepcję awaryjną?
Antykoncepcja po stosunku może być zastosowana, jeśli:
- współżyliście bez żadnego zabezpieczenia,
- stosujecie naturalne metody planowania rodziny i prawdopodobnie pomyliłaś się w obliczaniu dni niepłodnych,
- zsunęła Wam się prezerwatywa, bądź w przypadku nieprawidłowego jej założenia, po prostu pękła (prezerwatywa prawidłowo założona nigdy nie pęka!),
- odkleił Ci się plaster antykoncepcyjny,
- zapomniałaś zażyć tabletki antykoncepcyjnej, a od pory, w której powinnaś ją zażyć, minęło więcej niż 12 godzin,
- byłaś strasznie pijana i nie jesteś pewna, czy odbyłaś stosunek i czy stosunek był z zastosowaniem zabezpieczenia,
- byłaś pod wpływem środków odurzających i nie jesteś pewna, czy odbyłaś stosunek i czy stosunek był z zastosowaniem zabezpieczenia,
- ktoś zmusił Cię do stosunku bez zabezpieczenia,
- zostałaś zgwałcona.
Pamiętaj jednak, że antykoncepcji awaryjnej nie możesz zastosować kiedy jesteś już w ciąży, gdyż po prostu nie zadziała i gdy jesteś uczulona na jakikolwiek składnik tabletki.
Ważne jest jeszcze jedno zagadnienie moralne stawiane przez wielu ludzi – czy antykoncepcja po stosunku jest aborcją? Otóż nie, gdyż ten sposób zapobiegania ciąży nie działa w przypadku, gdy już w tej ciąży jesteś.
Jakie mogą być powikłania tej antykoncepcji?
Po zastosowaniu takiej formy antykoncepcji, mogą pojawić się różne zaburzenia miesiączkowania. U większości kobiet miesiączka pojawia się w przewidywanym terminie, jednak w niektórych kobiet może wystąpić wcześniej lub później niż zwykle. Jeśli okres bardzo się spóźnia, należy zgłosić się na wizytę do lekarza ginekologa. Zastosowanie antykoncepcji po stosunku częściej niż raz w ciągu cyklu może znacznie zaburzyć cykl miesiączkowy. Jeśli chodzi o płodność, to trudno wypowiedzieć się w tej kwestii gdyż nie ma jakichkolwiek dowodów, że ma to wpływ na płodność kobiety. Możliwymi powikłaniami są ponadto: plamienia między miesiączkami, bolesność piersi, zawroty głowy, zmęczenie, nudności, bóle podbrzusza, biegunka, wymioty.
Co jeszcze ważne… Kobiety, pamiętajcie o zabezpieczaniu się, szczególnie przy przygodnych kontaktach seksualnych! Antykoncepcja po stosunku nie chroni bowiem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chrońcie swoje zdrowie, przede wszystkim! :-)
Czy któraś z Was miała jakąś przygodę z tą formą antykoncepcji? Podzielcie się nią, śmiało i przede wszystkim – anonimowo!
Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
Na temat antykoncepcji z zasady nie wypowiadam się w sieci ale ponieważ do artykułu wkradła się istotna – wg mnie nieścisłość tym razem zrobię wyjątek i odniosę się do 2 zdań:
Zdanie 1 – „Jej [tabletki „po” -b1] działanie polega na zablokowaniu owulacji tak, aby uniemożliwić zapłodnienie komórki jajowej i [?? – b1] zapobiec zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki w ścianie macicy.”
Uściślijmy: Jeśli (przypadek A) zażycie tabletki nastąpi przed owulacją to nie dopuszcza ona do niej i co za tym idzie do zapłodnienia. Jeśli jednak (przypadek B) ma to miejsce po owulacji i zapłodnieniu (a więc po zaistnieniu ciaży) to hormon powoduje zmiany w ściance macicy uniemożliwiajace zarodkowi zagnieżdżenie się w niej i w konsekwencji jego wydalenie z organizmu matki i śmierć. Ponieważ oba przypadki nie mogą zajść jednocześnie w miejscu oznaczonym przeze mnie „??” zamiast „i” powinien być spójnik „lub”. Oczywiście z którym przypadkiem mamy do czynienia w konkretnej sytuacji – przeważnie nie wiadomo.
Zdanie 2 – „…czy antykoncepcja po stosunku jest aborcją? Otóż nie, gdyż ten sposób zapobiegania ciąży nie działa w przypadku, gdy już w tej ciąży jesteś.”
W świetle tego co napisałem wyżej zdanie to jest nie całkiem prawdziwe. O ile bowiem w przyp. A działanie tabletki będzie ANTYKONCEPCYJNE to w przyp. B będzie ono WCZESNO-ABORCYJNE!
Użycie tabletki „po” nie tyle więc JEST co MOŻE BYĆ aborcją. Rozważając zatem „zagadnienie moralne” trzeba wziąć to pod uwagę.