Każda kobieta na pewno słyszała o mięśniach Kegla, jednak nie każda wie, w jaki sposób je ćwiczyć. Ćwiczenia te są bardzo istotne w życiu kobiety, gdyż mocne i elastyczne mięśnie Kegla pozwalają uniknąć nacięcia krocza podczas porodu, zmniejszają ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu czy też wypadania narządów rodnych, a także zwiększają satysfakcję seksualną kobiet.
Które to mięśnie? Spróbuj wstrzymać strumień moczu podczas jego oddawania. Udało się? To właśnie zasługa tych mięśni. Najważniejsze już wiesz. Teraz czas na ćwiczenia!
Kiedy już wiesz, które mięśnie są mięśniami Kegla i jak je napiąć, wystarczy powtarzać tę czynność. Jednak nie podczas opróżniania moczu, gdyż częste tego typu wstrzymywanie może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji bakteryjnej w układzie moczowym. Krok pierwszy – opróżniamy pęcherz moczowy i siadamy wygodnie. Rozluźniamy się. W ten sam sposób, w który odkryłaś to te mięśnie, napinamy je. Napięcie mięśni powinno trwać 5 sekund, później tyle samo czasu je rozluźniamy. Początkowo takie ćwiczenia powtarzamy pięciokrotnie. Z biegiem czasu zwiększamy liczbę powtórzeń przez dziesięć, piętnaście do dwudziestu pięciu. W tym momencie wydłużeniu również może ulec czas napięcia i rozluźnienia – do 10 sekund. Ważne jest jednak, by ćwiczenia te wykonywać 3 razy dziennie.
Pewnie nasuwa się pytanie, kiedy ćwiczyć te mięśnie? Otóż ćwiczenia te wykonywać możemy o każdej porze dnia i w każdej sytuacji. Potrzebny jest nam tylko opróżniony pęcherz moczowy i spokój. W pracy, w parku czy w domu. Podczas jazdy pociągiem i w czasie oglądania telewizji. Ćwiczenie to jest niewidoczne dla innych, dlatego bez skrępowania możemy robić coś dla siebie tak, by inni nie mieli o tym pojęcia.
To ćwiczenie jest proste i bezbolesne. Wykonuje się je szybko. Nie jest skomplikowane. Czy ma jakieś wady? Nie. Te ćwiczenia mają same zalety. Kobiety młode mogą uniknąć nacięcia krocza podczas porodu, gdyż tkanki wokół krocza będą bardzo elastyczne. To z kolei pozwoli uniknąć wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu po porodzie lub w okresie okołomenopauzalnym. Zapobiegnie możliwości wypadnięcia narządu rodnego. Jaka jest korzyść dla kobiet w każdym okresie życia? Ćwiczenia te pozwolą czerpać więcej satysfakcji seksualnej podczas stosunku z partnerem. I co ważne, to korzyść obustronna. Szczególnie w sferze seksualnej po porodzie.
Przekonaj się i Ty! :-)
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czymś, co nas – kobiet, bezpośrednio dotyczy, zajrzyj do działu Kobieca strefa.