Ostatni miesiąc ciąży. Już coraz bliżej. Odliczasz dni do terminu porodu. Twoje samopoczucie? Masz już zapewne wszystkiego dość i chcesz już mieć to wszystko za sobą, a przede wszystkim – chcesz już tulić swoje maleństwo.
Czy takie skróty jak OM, TP czy widziane AFI, HC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)
Czym charakteryzuje się dziewiąty miesiąc ciąży?
W tym miesiącu czeka Cię rozwiązanie ciąży. W zależności od warunków urodzisz naturalnie albo poprzez cięcie cesarskie. Warto jednak, byś orientowała się w tym, czym jest poród. Stres pewnie w Tobie narasta a w terminie porodu chodzisz jak tykająca bomba. I jeszcze te pytania wszystkich ludzi: „Ty jeszcze nie urodziłaś?!”. No, jak widać, nie. Czujesz się spuchnięta i ociężała? W tym miesiącu Twoje piersi jeszcze urosną, gdyż powoli zaczną napełniać się pokarmem. Jest jednak dobra wiadomość! Jeśli w ósmym miesiącu czułaś się ociężała i ciężko było Ci oddychać – teraz odczujesz ulgę. Dno macicy znacznie się obniży, co będzie zwiastować zbliżający się poród. O innych zwiastunach porodu przeczytasz tutaj. Dlaczego Twój brzuch się obniża? Otóż na około 2 tygodnie przed porodem główka Twojego maluszka wstawia się do miednicy, aby być coraz niżej i w końcu się urodzić. To właśnie powoduje, że brzuszek wędruje nieco niżej i może powodować pobolewanie spojenia łonowego spowodowanego uciskiem główki dziecka. Jeśli w tym czasie zaczniesz nieco dziwnie chodzić, nie przejmuj się. Kobiety ciężarne na krótko przed porodem chodzą w bardzo charakterystyczny, „kaczkowaty” sposób. Torba do szpitala spakowana? Najwyższy czas mieć już wszystko przygotowane! A teraz czas, start! Bezbolesnego i niepowikłanego porodu!
Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?
Twoje maleństwo jest już gotowe do opuszczenia ciasnej macicy i pokazania się światu. W tym miesiącu maleństwo przytyje nawet 1 kilogram, aby w terminie porodu ważyć ponad 3 kilogramy przy długości około 50-55 cm. Płuca maleństwa są już w końcu w pełni rozwinięte i gotowe by wykonać pierwszy oddech. Dlaczego dopiero teraz? Otóż płuca naszego maluszka dopiero w dziewiątym miesiącu wyprodukowały surfaktant – substancję, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Dziecko jest mało aktywne, rzadko się rusza. Jest mu ciasno i najczęściej przyjmuje tzw. pozycję embrionalną czyli całkowicie zgięciową. Po prostu oczekuje na poród. A gdy już się urodzi… sprawi wielką radość swoim rodzicom :-) Jeśli chcesz wiedzieć, co będzie działo się z Twoim maluszkiem po porodzie – zajrzyj tutaj!
Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)
3…2…1…rodzisz!
Wszystkim przyszłym mamom życzę szczęśliwego rozwiązania!!!
Ja właśnie jestem w 9 miesiącu ciąży a termin mam na 26 więc już niebawem :) mam tylko nadzieję, że urodzę jeszcze w sierpniu :)
Życzenia szczęśliwego rozwiązania się przydadzą. Chętnie podzielę się z innymi dumnymi mamusiami (jak już do Was oficjalnie dołączę :D) moją relacją z porodu :)
Pozdrawiam!!! :)
Ja (póki co jedyny) poród mam już od 31 miesięcy za sobą, ale każdej przyszłej mamie takiego życzę. Po 2 godzinach od porodu byłam gotowa rodzić znowu ;)
Rodziłam sn, skurcze 8 h ale bardzo delikatne, dopiero kryzys 7cm uświadomił mi, ze naprawdę rodzę. Później 20 minut skurczów partych i tuliłam moją kruszynkę :)