Katar – pojęcie pewnie znane każdej mamie. Tutaj jednak znajdziesz przydatne wskazówki – jak postępować podczas kataru u dziecka i dlaczego to postępowanie jest tak ważne.
Co to jest katar?
Katar jest typową dolegliwości ludzi, może zatem także dotyczyć tych najmłodszych. Jest to proces chorobowy błony śluzowej nosa. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową i na częstszy katar narażone są dzieci przebywające w dużych skupiskach takich jak żłobek czy przedszkole.
Są 2 podstawowe typu kataru:
- katar sienny (alergiczny) – wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna
- katar infekcyjny (wirusowy lub bakteryjny) – wydzielina z nosa jest wodnista i bezbarwna, jednak zmienia się w gęstą i białozieloną
Jakie są objawy kataru?
Jeśli u Twojego dziecka rozpoznajesz takie objawy, to na pewno masz do czynienia z katarem:
- dziecko sygnalizuje, że jego nos jest zatkany,
- z nosa dziecka cieknie dużo wydzieliny,
- dziecko często kicha i pokasłuje,
- dziecko nie czuja zapachów,
- dziecko źle się czuje,
- maluch jest zmęczony i senny,
- maluch gorączkuje,
- dziecko skarży się na ból głowy.
Wiadomo jednak, że nie wszystkie dzieci sygnalizują nam powyższe objawy, ważne zatem jest aby u tych najmniejszych dzieci obserwować ich zachowanie i każde takie, które odbiega od normy rozpoznawać. Jeśli Twój maluszek ma problemy z oddychaniem i słabo ssie z tego powodu pierś lub niechętnie ssie mleko z butelki – tak, to może być katar. A może słyszysz charakterystyczny świst podczas oddychania? Sprawdź czy w nosku znajduje się wydzielina. Jeśli tak – to właśnie katar.
Nieleczony katar może spowodować wystąpienie u naszego malucha zapalenia ucha środkowego, zapalenie oskrzeli lub płuc i zapalenie zatok. Nie należy go zatem bagatelizować. Tylko jak z nim walczyć?
No właśnie, jak walczyć z katarem?
Jeśli katar jest alergiczny to najprościej się go pozbyć – wystarczy wyeliminować tylko czynnik, który go powoduje np. sierść psa lub kota. Po pewnym czasie po katarze nie powinno być śladu :-)
Jeśli katar jest infekcyjny to dziecko powinno przez kilka dni pozostać w domu i nie powinno wtedy mieć kontaktu z innymi dziećmi. Pokój dziecka staraj się wietrzyć, stale nawilżać a temperaturę w pomieszczeniu utrzymuj na granicy 22’C. Ważne jest także częste oczyszczanie noska z wydzieliny. Aby ułatwić maluszkowi oddychanie, możemy zakropić jego nosek solą fizjologiczną lub innym specyfikiem (roztwór soli morskiej) do nabycia w aptece. Po zakropieniu maluch powinien wykasłać zawartość noska. Jeśli jednak nadal mu dokucza – możemy spróbować odciągnąć mu tę wydzielinę za pomocą gruszki lub specjalnych aspiratorów przeznaczonych do tego celu. Nabyć je można w aptece i sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Dużo mam wyciąga wydzielinę patyczkiem z watą. Pamiętajmy jednak, że przy jakichkolwiek czynnościach przy nosku dziecka musimy być bardzo delikatne, aby nie sprawić mu krzywdy. Jeśli katar doskwiera dziecku przez dłuższy czas – skonsultuj się z lekarzem. Poleci Ci on jakiś środek leczniczy, który zwiększy dyskomfort dziecka i spowoduje szybsze pozbycie się uporczywego kataru. Katar powinien zniknąć po kilku dniach. Taki stan nie wymaga podania antybiotyków.
Czy wiesz, co jeszcze powinnaś posiadać w swojej apteczce, aby w każdej chwili móc pomóc swojemu dziecku? Spis niezbędnych rzeczy znajdziesz w Apteczka dumnej mamy.
Mamusie, a może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na katar u dziecka? Podzielcie się nimi z nami! :-)
Więcej na temat zdrowia Twojego dziecka, przeczytasz w dziale: Zdrowie