Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego naturalnie

Jeśli trafiłaś tutaj, to zapewne karmisz swoje maleństwo piersią. To dobrze, bo pokarm kobiecy to największe dobrodziejstwo wszech czasów. Więcej na temat zalet karmienia naturalnego przeczytasz tutaj – Korzyści dla dziecka i Korzyści dla mamy.

Przychodzi jednak taki okres w życiu maluszka, kiedy zastanawiasz się czy możesz mu dać do jedzenia coś więcej niż samo mleko. Zalecenia dotyczące żywienia dzieci zdrowych w pierwszym roku życia opracowane zostały przez zespół ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds. pediatrii i te właśnie zalecenia przedstawione zostały w tabeli poniżej.

KARMIENIE NATURALNE

 

MIESIĄC ŻYCIA DZIECKA
LICZBA POSIŁKÓW RODZAJ POSIŁKÓW
1 – 6 miesiąc Karmienie piersią
na żadanie
Mleko kobiece – na żadanie;
Od 5 miesiąca życia maluszka można wprowadzać do diety niewielkie ilości glutenu np. kaszka lub kleik glutenowy (1 x dziennie po pół łyżeczki na 100ml) w przecierze jarzynowym
7 – 9 miesiąc Karmienie piersią
na żadanie
Mleko kobiece – na żądanie;
posiłki uzupełniające:
– zupa jarzynowa z kleikiem zbożowym + 1/2 żółtka co 2 dzień
– kaszka lub kleik glutenowy
– przecier owocowy (150g)
10 miesiąc Karmienie piersią
na żądanie
Mleko kobiece – na żądanie;
posiłki uzupełniające:
– obiad z dwóch dań – zupa jarzynowa z kaszką + jarzynka z gotowanym mięsem + 1/2 żółtka codziennie,
– kaszka, pieczywo, biszkopty, sucharki,
– przecier lub sok owocowy (150g)
11 -12 miesiąc Karmienie piersią
na żądanie
Mleko kobiece – na żądanie;
posiłki uzupełniające:
– obiad z dwóch dań – zupa jarzynowa z kaszką + jarzynka z gotowanym mięsem + ryż i całe jajko (3-4 x w tygodniu),
– kaszka, pieczywo, biszkopty, sucharki + twarożek, jogurt (3-4 razy w tygodniu),
– przecier lub sok owocowy (150g)

 

Jak widać, nawet dziecko karmione naturalnie może już od 5 miesiąca swojego życia zjadać pokarmy dodatkowe, a nie samo mleko. Warto jednak, przy ustalaniu diety naszemu maluszkowi kierować się tą właśnie tabelką, która jest sporządzona przez profesjonalistów. Może również zdarzyć się tak, że na którymś z etapów przestaniesz karmić piersią. Spokojnie, nic się nie dzieje. Dieta tylko troszeczkę powinna zostać zmodyfikowana i w tym celu odsyłam do Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie.

Co jeszcze jest ważne podczas rozszerzania diety niemowlaka karmionego naturalnie?

  • Nowe produkty, takie jak owoce, warzywa, kasze należy wprowadzać kolejno i osobno! Jest to ważne, ponieważ musimy bacznie obserwować reakcję dziecka. Wprowadzając posiłki uzupełniające należy zaczynać od małych porcji np. 3-4 łyżeczki.
  • Posiłek inny niż mleko kobiece należy podawać po zakończeniu karmienia. Tylko w sytuacji, kiedy nasze dziecko odmawia zjedzenia tych pokarmów, kolejność można odwrócić.
  • Zaleca się, by produkty zbożowe były wzbogacane w żelazo.
  • Wprowadzając warzywa i jarzyny, należy mieć na uwadze ich konsystencję, która powinna być taka, by stymulować u dziecka żucie pokarmu.

Chcesz poznać więcej zasad prawidłowego żywienia malucha? Koniecznie zajrzyj do ABC zdrowego menu.

Drogie mamy, a jak u Was wyglądało rozszerzanie diety dziecka, które karmiłyście piersią? Coś wprowadziłyście wcześniej? Coś później? A może Wasz lekarz pediatra zalecił Wam inny schemat? Podzielcie się swoim doświadczeniem w tym temacie z nami! :-)

Zapraszam do równie ciekawej lektury na temat mitów o karmieniu piersią! Nie wszystko co słyszysz jest prawdą – przekonaj się sama! MITY O KARMIENIU PIERSIĄ :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *