Wiele mam zamartwia się o swoje nowonardzone dziecko. Dlaczego? Bo jakieś upławy u dziewczynek, bo powiększone piersi i wydobywająca się z nich siara… Spokojnie mamo! To nic groźnego. To tylko odczyny ciążowe, które są fizjologicznym stanem przejściowym takich maluszków. Aby poczytać o innych, typowych, odsyłam – Stany przejściowe noworodka.
Tutaj wyjaśnię Wam dlaczego się pojawiają i jak je rozpoznać.
- Powiększenie gruczołów piersiowych
U noworodków, zarówno płci żeńskiej jak i męskiej przez jakiś czas po porodzie obserwować możemy obrzęk gruczołów piersiowych. Czasem wycieka z nich mleko lub siara. Stan ten związany jest ze zmianami hormonalnymi powstałymi w organizmie matki w okresie poprzedzającym poród i przejściem estrogenów matczynych do płodu. Obrzęk może utrzymywać się zwłaszcza u dzieci karmionych naturalnie, ze względu na obecność estrogenów w mleku matki. Fizjologiczne powiększenie gruczołów piersiowych nie wymaga leczenia, gdyś po pewnym czasie zanika samoistnie. Nie należy masować sutków, ani wyciskać wydzieliny ponieważ łatwo dochodzi do podrażnienia i zakażenia gruczołów. Dajcie maluszkom czas! :-)
- Obrzęk i zaczerwienienie okolic narządów płciowych
Często, szczególnie u dziewczynek, możemy spotkać się z obrzękiem, powiększeniem i zaczerwieniem zewnętrznych narządów płciowych. To nic niepokojącego! Jeśli pojawia się w pierwszych dniach po porodzie, to znak, że w organizmie małej istotki harcują jeszcze hormony mamy i stąd ten stan. To minie. W tym czasie jednak zadbaj o higienę maluszka w tych okolicach. Zapobiegaj odparzeniu pupy!
- Upławy
U dziewczynek w pierwszym tygodniu życia często stwierdza się przeźroczystą lub białawą wydzieliną z pochwy, która czasami może być podbarwiona krwią. To także jest reakcja na estrogeny matki, podobnie jak obrzęk i zaczerwienienie okolic narządów płciowych. Nie wyciskaj nadmiaru, upławy same miną.
- Przerost gruczołów łojowych
Na skórze maluszka często zobaczyć możemy różne zmiany. Najczęściej –te wymienione tutaj. Jeśli jednak na skórze nosa, policzków, górnej wargi widoczne są drobne żółtawe lub białawe grudki to typowy objaw ciążowy. Zmiany te ustępują samoistnie w ciągu pierwszych tygodni życia i nie wymagają leczenia. Wynikają natomiast z pobudzenia androgenowego w ostatnim trymestrze ciąży, co prowadzi do powiększenia liczy gruczołów łojowych i wystąpienie tych zmian.
Jako mama noworodka powinnaś wiedzieć o nim wszystko. W tym celu serdecznie zapraszam do działu – Noworodek!