Noworodek po porodzie

Po wielu godzinach trudnej przeprawy, udało się! Urodziłaś dziecko! Dom przygotowany na powitanie maluszka? Od dziś możesz na siebie mówić DUMNA MAMA. Jednak pewnie wiele z Was zastanawia się, co się dzieje z noworodkiem po porodzie. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Według najnowszego Rozporządzenia Ministra Zdrowia noworodek po porodzie pozostaje na ciele matki przez dwie godziny i oboje są pod stałą obserwacją personelu medycznego. Kontakt ten, nazywany jest kontaktem „skóra do skóry”. Poród to jednak procedura medyczna i pewnych rzeczy nie można nam pominąć. Dziecko znajduje się na klatce piersiowej matki, jeśli stan obojga na to pozwala. W tym momencie (tak, jeszcze przed przecięciem pępowiny) dziecko ma zakładane na rączki bądź nóżki tasiemki identyfikacyjne, które zawierają takie dane jak: nazwisko i imię matki, symboliczne „C” – córka lub „S”- syn, datę i godzinę urodzenia. Przed założeniem tasiemek mama lub obecna przy porodzie osoba towarzysząca odczytuje na głos treść tasiemki i potwierdza zgodność. Tak zaopatrzony maluch może „uwolnić” się od mamy. Zatem przecinamy pępowinę. Może to uczynić, oczywiście jeśli chce, osoba towarzysząca kobiecie przy porodzie. Warto wspomnieć również, że w międzyczasie nastąpiła ocena naszego maluszka w skali Apgar. Taki maluszek może już spokojnie przytulać się do mamy bądź przystawiać się do piersi.

Po dwóch godzinach spędzonych na sali porodowej, zarówno mama jak i jej nowo narodzone dziecko mogą iść się umyć. Maluszek może zostać więc zabrany na odział noworodkowy, gdzie położne dokonują kąpieli całego ciała a także wykonują podstawowe pomiary – długość ciała (prawidłowa długość 46-54 cm), obwód główki (prawidłowy obwód 34-35 cm), obwód klatki piersiowej (prawidłowy obwód 32-33 cm) i pomiar wagi ciała (prawidłowa waga ciała noworodka donoszonego 2501-4500 g). Mama w tym czasie może wziąć prysznic. Z tą kąpielą nie należy jest generalizować – może być różnie, w zależności od specyfiki danej placówki. Potem mama wraz z maluszkiem spędzają ze sobą najbliższe 2-3 dni w szpitalu i całe życie w domu :-)

 

Inne postępowanie obowiązuje nas w przypadku noworodka z cięcia cesarskiego. Po wydobyciu malucha, wędruje do pokoju noworodkowego, gdzie zaopatruje się mu kikut pępowinowy. Zakłada się tasiemki identyfikacyjne. Następuję wstępna ocena w skali Apgar, jest mierzony i ważony. Ubiera się go w bieliznę niemowlęcą. Taki oporządzony maluszek może powędrować pokazać się mamie (jeśli mama nie śpi). Później, w zależności od specyfiki szpitala, dziecko może powędrować do ojca, aby razem poczekać na powrót mamy na salę po zabiegu operacyjnym lub też czeka na nią na oddziale noworodkowym. Więcej na temat samego cięcia i postępowania z maluszkiem przeczytasz w: Cesarskie cięcie – od kuchni

Jeśli jesteście ciekawe, jak wygląda maluszek w pierwszych sekundach swojego życia, zapraszam do galerii zdjęć – tutaj.

Czy u Was dumne mamy było podobnie, czy coś jednak było inaczej? Napiszcie swoje spostrzeżenia :-)
Zobaczcie ponadto jak to było u innych mam. Przeczytajcie ich Opowieści porodowe lub same podzielcie się swoją :-)

źródło: Bałanda A.: Opieka nad noworodkiem. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2009;31-41

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (4):

  1. Ciekawe, że w dzisiejszych czasach nikt nie sprawdza artykułów przed publikacją. I rosną takie kwiatki jak „warzenie” dziecka, no chyba że po cesarce dziecko jest traktowane jak piwo, wtedy by się wszystko zgadzało. Szkoda, myślałm, że to szanujący się portal.

    • Jako autorka wszystkich artykułów na stronie, każdy staram się przed publikacją sprawdzić. Napisałam ich już jednak dość sporo, więc czasem takie „kwiatki” gdzieś umykają. Dziękuję za spostrzegawczość – jest Pani pierwszą osobą która ten błąd zauważyła (artykuł znajduje się na stronie już ponad rok!). Błąd został poprawiony. Natomiast przemyślenia co do tego, czy portal jest szanujący, skoro autor popełnił błąd ortograficzny, pozostawiam Pani…
      Pozdrawiam!

  2. Kąpiel noworodka po 2 godzinach od porodu? Pierwsze słyszę żeby kąpać dziecko w pierwszej dobie. Dziecko powinno być wykąpane najwcześniej w 2 dobie życia więc co to za bzdury o kąpieli po 2 godzinach?

    • To żadne bzdury. Są szpitale, w których kąpie się maluszki już 2 godziny po porodzie, więc wspomniałam o tym, aby mamy nie były później tym faktem zaskoczone. Wszystko zależy jednak od specyfiki danej placówki. Dopisałam to w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *