Wychowanie dziecka – metoda nagradzania

Wychowanie dziecka nie jest procesem łatwym. Nieraz długim i mozolnym. Aby dobrze wychować nasze dziecko, musimy znaleźć sposób, który będzie odpowiadał zarówno nam jak i naszej pociesze. Kary i nagrody to dwa nieodłączne elementy, które towarzyszą procesowi wychowania. Do Ciebie należy wybór, którą z metod wybierzesz.

Poniżej opisana zostanie metoda nagradzania. To ta pozytywniejsza, częściej wybierana przez rodziców.

 

 

Czym jest metoda nagradzania?

Metoda ta nazywana jest przez psychologiem, wzmocnieniem pozytywnym. Ma na celu głównie wyeliminowanie złych nawyków i zachowań u dziecka. Opiera się z ona, w przeciwieństwie do metody karania, na nagradzaniu i chwaleniu dziecka za dobre zachowanie. Każde takie zachowanie musi zostać wynagrodzone, aby proces przyniósł pozytywne skutki.

Jak i czym można nagradzać?

Nagradzać można dosłownie za wszystko – za odrobienie zadania, za pomoc rodzicom lub babci, za każdy dobry uczynek, za dobrą zabawę, za posprzątanie… Formy pochwał i nagród również mogą mieć różne formy, m.in. pochwała słowna, miłe słowo skierowane do dziecka, pogłaskanie po głowie, przytulenie, zakup nowej zabawki, wyjście do kina lub parku rozrywki. Wielu rodziców wybiera również metodę kolorowych magnesów. Jest to metoda, podczas której w ciągu określonego czasu dziecko zbiera kolorowe magnesy za dobre uczynki. Za określoną ilość uzbieranych magnesów dostaje wybraną nagrodę. Dziecko w ten sposób samo decyduje o tym, ile magnesów chce zebrać, co musi zrobić i o to, o jaką nagrodę walczy.

Metoda nagradzania jest metodą skuteczniejszą od karania, dlatego też coraz więcej rodziców wybiera własnie ja. Daje ona dziecku wyraźny sygnał – „byłem grzeczny, to mi się opłaca!”. Jest także metodą bardziej satysfakcjonującą dla rodziców, ponieważ nie przeżywają oni tego, iż muszą ukarać dziecko. Pamiętać tylko należy, że nagradzać trzeba tylko i wyłącznie za dobre zachowanie, a nagroda nie zawsze musi być materialna – czasem wystarczy dobre słowo lub przytulenie. To nauczy dziecka taktu.

 

Co myślicie o tej metodzie? Stosujecie? Zastosowałybyście? Znacie kogoś, kto właśnie w ten sposób wychowuje swoje dziecko? Piszcie swoje przemyślenia!

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *