Mechaniczne środki antykoncepcyjne

Działanie mechanicznych metod antykoncepcyjnych polega na mechanicznym blokowaniu, za pomocą izolujących błon gumowych, możliwości wniknięcia plemników do macicy. Tym sposobem nie dopuszcza się do wystąpienia zapłodnienia komórki jajowej.

Jakie są wady i zalety antykoncepcji mechanicznej?

Wadą metod mechanicznych jest konieczność użycia ich bezpośrednio przed stosunkiem i możliwość ich uszkodzenia w trakcie stosowania.

Zaletą natomiast:

  • możliwość natychmiastowego użycia bez wstępnych skomplikowanych zabiegów,
  • brak wymogu wstępnej lekarskiej konsultacji,
  • zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • stanowi urozmaicenie życia seksualnego ze względu na dostępność prezerwatyw z wypustkami, o różnych smakach itp.

Do metod tych zalicza się m.in. prezerwatywę i kapturek dopochwowy. Prezerwatywa jest najpopularniejszych środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn, czyli Waszych partnerów, więc zostanie opisana szerzej. Działa na zasadzie fizycznej bariery, powstrzymującej nasienie przed dostaniem się do pochwy. Skuteczność tej metody jest średnia, gdyż wiele osób korzysta z niej nieprawidłowo. Warto przypomnieć swojemu partnerowi, szczególnie na początku Waszej intymnej drogi, aby zaznajomił się z instrukcją obsługi dołączonej do opakowania.

Co jest ważne podczas stosowania mechanicznych metod antykoncepcji?

Ważne, podczas stosowania prezerwatyw jest:

  • stosowanie prezerwatywy podczas każdego stosunku, jeśli jest jedyną formą zabezpieczania przed nieplanowaną ciążą,
  • kupowanie prezerwatyw ze sprawdzonych źródeł (w internecie lepiej nie kupować, gdyż nie mamy pewności czy posiada wszystkie wymagane atesty),
  • założenie prezerwatywy zanim nastąpi kontakt z naszymi narządami płciowymi,
  • założenie prezerwatywy zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania,
  • podczas zakładania, należy uważać, aby nie doszło do jej uszkodzenia np. paznokciem,
  • unikanie stosowania środków nawilżających na bazie oleju, gdyż olej niszczy lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa,
  • w przypadku wystąpienia reakcji skórnej u któregokolwiek z partnerów należy zaprzestać korzystania z prezerwatyw, gdyż może to być uczulenie na lateks,
  • stosowanie prezerwatywy tylko raz, przed każdym stosunkiem zakłada się nową.

Prawidłowo stosowane prezerwatywy stanowią zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym AIDS). Nie jest to jednak metoda dla par, które współżyją często – w tym przypadku lepiej zrezygnować z niej na rzecz tabletek bądź plastrów antykoncepcyjnych. Ważne jest również to iż dzisiaj na rynku dostępne są różne ich rodzaje, co pozwala na urozmaicenie życia intymnego w związku. Do wyboru mamy prezerwatywy z wypustkami, prążkami, kolorowe, smakowe czy nawet z wbudowanym wibratorem.

Skuteczność tej metody waha się od 3 do 36 nieplanowanych ciąż na 100 par stosujących tę metodę w ciągu roku. Warto połączyć ją z chemicznymi środkami antykoncepcyjnymi bądź naturalnymi np. „kalendarzykiem małżeńskim„.

Moje drogie, czy zabezpieczacie się w ten sposób? Co możecie powiedzieć o tym sposobie zapobiegania niechcianej ciąży? Słyszałyście o przypadku ciąży mimo stosowania prezerwatywy? Podzielcie się tym z nami!

Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
Aby dowiedzieć się więcej na temat innych metod zapobiegania ciąży – kliknij tutaj!

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *