Jak wiadomo, bo zawsze będę to powtarzała, pokarm kobiecy jest najlepszym pożywieniem dla naszego maleństwa. Bywa jednak tak, że z różnych przyczyn, karmienie piersią nie jest możliwe. (Kiedy nie można karmić piersią? – sprawdź tutaj.) Wtedy trzeba karmić mlekiem sztucznym, które produkowane jest na podobieństwo Twojego mleka. Jego skład nie jest jednak identyczny, gdyż mleko kobiece jest jedyne w swoim rodzaju. Pokarm sztuczny ma za zadanie utrzymać wzrost i rozwój dziecka w granicach norm.
Czasem bywa również tak, że z różnych względów karmienie mlekiem jest możliwe, ale nie bezpośrednio z piersi. W takim przypadku konieczne może być odciąganie Twojego pokarmu. Czy wiesz na czym polega i jakie są zasady przechowywania odciągniętego pokarmu? Zapraszam do artykułu na ten temat – Odciąganie pokarmu.
Decydując się na karmienie dziecka butelka ze smoczkiem, należy dostosować kształt smoczka do możliwości anatomicznych dziecka- najlepiej wybrać smoczek o szerokiej podstawie, miękki i elastyczny, z otworem w kształcie litery Y. Dostępne są również butelki odwzorowujące kształtem pierś czy tez butelki zakończone miękką końcówka w kształcie rynienki. Jeśli dziecko cierpi na kolkę niemowlęcą, zastosuj butelkę antykolkową do nabycia w każdej aptece i sklepach z akcesoriami dziecięcymi.
Zaletą podawania pokarmu butelką jest to, że osobą karmiącą może być właściwie każdy – karmić możesz Ty, ojciec lub babcia. Nie należy jednak zapominać, że karmienie jest okazją do nawiązania intymnej więzi z dzieckiem i staje się często ważnym rytuałem w jego życiu. Ważne więc, aby dobrze rozpoznać psychiczne potrzeby dziecka współistniejące z potrzeba zaspokojenia głodu. W zależności od tego, należy tak dobrać pozycje do karmienia, aby umożliwić przytulenie dziecka, głaskanie go czy wymianę czułych spojrzeń.
Artykuły do żywienia sztucznego dla dzieci są w postaci gotowej do podania dziecku, płynnej, skoncentrowanej lub sproszkowanej. Produkty te mogą się różnić między sobą składem, ale większość z nich zawiera zmodyfikowane mleko krowie. Modyfikacja ta polega na zmianie składu jakościowego i ilościowego białka mleka krowiego. Na opakowaniu artykułów żywnościowych producenci podają termin spożycia, po którym produktu nie należy spożywać.
Co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniu z mlekiem sztucznym?
1 – modyfikowane mleko początkowe stosowane do 4.miesiąca życia dziecka
2 – modyfikowane mleko następne stosowane powyżej 4.miesiąca życia dziecka
3 – modyfikowane mleko stosowane po ukończeniu przez dziecko 12.miesięcy
HA – preparaty hipoalergiczne, jeśli Twoje maleństwo ma alergie
AR – preparaty, które zapobiegają ulewaniu po posiłku – dla Ciebie które mają tendencję do ulewania
R – mieszanka mleczna z dodatkiem kleiku ryżowego (mleko jest gęściejsze niż normalne)
GR – mieszanka mleczna z dodatkiem kleiku gryczano- ryżowego (mleko jest gęściejsze niż normalne)
MLEKO POCZĄTKOWE (1)
Dzieci karmione sztucznie powinny w pierwszych 4.miesiącach życia otrzymywać tylko mleko modyfikowane początkowe, które zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na energię i wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.
Do tej grupy preparatów należą wszystkie preparaty z oznaczenie 1. W mleku modyfikowanym zawarte są odpowiednie ilości witamin, dlatego dziecko w tym okresie nie wymaga dodatkowej suplementacji.
Optymalny skład mleka początkowego:
- białko 1,2 g – 2 g / 100ml
- tłuszcze 3 – 4 g / 100ml
- tauryna
- L-karnityna
- węglowodany – zwłaszcza laktoza
- kaloryczność: 64 – 72kcal / 100ml
- osmolalność 265mosm / L
MLEKO NASTĘPNE (2, 3)
Niemowlętom, które ukończyły czwarty miesiąc życia, podaje się mleko następne. Modyfikacja tego mleka polega na zmniejszeniu ilości białka. Wszystkie mleka następne powinny być suplementowane w żelazo. Do tej grupy preparatów należą wszystkie mieszanki z oznaczeniem 2 na butelce. Od 12 miesiąca życia podajemy mleko z oznaczeniem 3.
Co z rozszerzeniem diety niemowlaka karmionego sztucznie?
Dziecku karmionemu sztucznie, szybciej, niż dziecku karmionemu piersią należy rozszerzać dietę o dodatkowe produkty żywieniowe. Zalecenia dotyczące żywienia dzieci zdrowych w pierwszym roku życia opracowane zostały przez zespół ekspertów powołany przez Konsultanta Krajowego ds. pediatrii. Więcej na temat rozszerzenia diety niemowlaka karmionego sztucznie – znajdziesz tutaj!
Drogie mamy, musiałyście z jakichś powodów karmić dziecko sztucznie? Dlaczego? A może był to Wasz wybór?