Dziewiąty miesiąc ciaży

Ostatni miesiąc ciąży. Już coraz bliżej. Odliczasz dni do terminu porodu. Twoje samopoczucie? Masz już zapewne wszystkiego dość i chcesz już mieć to wszystko za sobą, a przede wszystkim – chcesz już tulić swoje maleństwo.
Czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tam znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

Czym charakteryzuje się dziewiąty miesiąc ciąży?

W tym miesiącu czeka Cię rozwiązanie ciąży. W zależności od warunków urodzisz naturalnie albo poprzez cięcie cesarskie. Warto jednak, byś orientowała się w tym, czym jest poród. Stres pewnie w Tobie narasta a w terminie porodu chodzisz jak tykająca bomba. I jeszcze te pytania wszystkich ludzi: „Ty jeszcze nie urodziłaś?!”. No, jak widać, nie. Czujesz się spuchnięta i ociężała? W tym miesiącu Twoje piersi jeszcze urosną, gdyż powoli zaczną napełniać się pokarmem. Jest jednak dobra wiadomość! Jeśli w ósmym miesiącu czułaś się ociężała i ciężko było Ci oddychać – teraz odczujesz ulgę. Dno macicy znacznie się obniży, co będzie zwiastować zbliżający się poród. O innych zwiastunach porodu przeczytasz tutaj. Dlaczego Twój brzuch się obniża? Otóż na około 2 tygodnie przed porodem główka Twojego maluszka wstawia się do miednicy, aby być coraz niżej i w końcu się urodzić. To właśnie powoduje, że brzuszek wędruje nieco niżej i może powodować pobolewanie spojenia łonowego spowodowanego uciskiem główki dziecka. Jeśli w tym czasie zaczniesz nieco dziwnie chodzić, nie przejmuj się. Kobiety ciężarne na krótko przed porodem chodzą w bardzo charakterystyczny, „kaczkowaty” sposób. Torba do szpitala spakowana? Najwyższy czas mieć już wszystko przygotowane! A teraz czas, start! Bezbolesnego i niepowikłanego porodu!

Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?

Twoje maleństwo jest już gotowe do opuszczenia ciasnej macicy i pokazania się światu. W tym miesiącu maleństwo przytyje nawet 1 kilogram, aby w terminie porodu ważyć ponad 3 kilogramy przy długości około 50-55 cm. Płuca maleństwa są już w końcu w pełni rozwinięte i gotowe by wykonać pierwszy oddech. Dlaczego dopiero teraz? Otóż płuca naszego maluszka dopiero w dziewiątym miesiącu wyprodukowały surfaktant – substancję, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Dziecko jest mało aktywne, rzadko się rusza. Jest mu ciasno i najczęściej przyjmuje tzw. pozycję embrionalną czyli całkowicie zgięciową. Po prostu oczekuje na poród. A gdy już się urodzi… sprawi wielką radość swoim rodzicom :-) Jeśli chcesz wiedzieć, co będzie działo się z Twoim maluszkiem po porodzie – zajrzyj tutaj!

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

3…2…1…rodzisz!
Wszystkim przyszłym mamom życzę szczęśliwego rozwiązania!!!

Podoba Ci się?

Zobacz komentarze (2):

  1. Ja właśnie jestem w 9 miesiącu ciąży a termin mam na 26 więc już niebawem :) mam tylko nadzieję, że urodzę jeszcze w sierpniu :)
    Życzenia szczęśliwego rozwiązania się przydadzą. Chętnie podzielę się z innymi dumnymi mamusiami (jak już do Was oficjalnie dołączę :D) moją relacją z porodu :)
    Pozdrawiam!!! :)

  2. Ja (póki co jedyny) poród mam już od 31 miesięcy za sobą, ale każdej przyszłej mamie takiego życzę. Po 2 godzinach od porodu byłam gotowa rodzić znowu ;)
    Rodziłam sn, skurcze 8 h ale bardzo delikatne, dopiero kryzys 7cm uświadomił mi, ze naprawdę rodzę. Później 20 minut skurczów partych i tuliłam moją kruszynkę :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *