Czwarty miesiąc ciąży

Drugi trymestr ciąży nazywany jest najbardziej aktywnym i satysfakcjonującym okresem całej ciąży dla kobiety. Dlaczego? Przede wszystkim opuszczają Cię uporczywe objawy i zaczynasz teraz naprawdę cieszyć się swoim stanem. Powraca Ci także ochota na seks – co jednak najbardziej cieszy Twojego partnera :-) Rozkwitasz, mimo tego iż brzuszek staje się coraz bardziej widoczny. Stan ten nie na darmo nazywany jest „błogosławionym” – korzystaj więc z przywilejów ciąży!

Czym charakteryzuje się czwarty miesiąc ciąży?

Czwarty miesiąc ciąży to początek II trymestru. Żartobliwie określa się go „miesiącem miodowym ciąży”. Jest to czas, kiedy wahania poziomu hormonów uległy unormowaniu, przez co doświadczasz mniej przykrych objawów ciąży. To powoduje, że jesteś w lepszym nastroju. Wzrasta także Twój poziom libido, przez co masz wielką ochotę na pieszczoty w łóżku. Coraz bardziej widoczny staje się Twój ciążowy brzuszek, ponieważ zwiększa się ilość wód płodowych, co powoduje zwiększenie wielkości macicy. Prowadzi to jednak niestety to pojawiania się na skórze rozstępów, którym lepiej zapobiegać. Im wcześniej tym lepiej, zaopatrz się zatem w kremy przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży dostępne w aptece. Dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, jednak ruchy odczuwasz dopiero około 5 miesiąca ciąży. W czwartym miesiącu ciąży możesz czuć się jednak nieco zmęczona, ponieważ następuje wzrost łożyska, co nieco obciąża Twój organizm. Jest to jednak całkowicie fizjologiczne zjawisko i nie powinnaś się tym niepokoić, z czasem przestaniesz odczuwać to zmęczenie. Ale póki co wypoczywaj ile tylko możesz! Masz do tego pełne prawo :-) Jeśli pojawią się zaparcia – zwiększ ilość błonnika w swojej diecie. Znajdziesz go m.in. w skórkach jabłek lub gruszek.

Jaki jest rozwój dziecka w tym miesiącu?

Proces formowania narządów w organizmie Twojego maluszka został zakończony w I trymestrze i teraz generalnie odbywa się tylko wzrost jego ciała i zwiększanie masy. Tempo wzrastania dzieci w tym okresie jego bardzo zróżnicowane, dlatego nie należy się przejmować tym, że koleżanka w tym samym miesiącu ciąży nosi w brzuszku większe dziecko niż Ty. Tylko w I trymestrze dzieci rozwijają się w prawie tym samym tempie, dlatego tylko w tym okresie należy określać wiek ciążowy. Nasz maluszek potrafi w tym miesiącu ziewać i ssać swój własny kciuk, a także coraz więcej się rusza. Pierwsze ruchy płodu można wyczuć już w czwartym miesiącu ciąży, jednak na tym etapie częściej wyczuwają je kobiety, które już kiedyś rodziły. Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, nie martw się tym, że nie czujesz jeszcze ruchów swojego dziecka. Za jakiś miesiąc powinnaś je poczuć.  Ciało maluszka pokrywa taki miękki meszek płodowy, który będzie go ogrzewać aż do rozwiązania a także chronić skórę maleństwa przed ciągłym kontaktem z wodą (chyba wiecie, drogie mamy, co dzieje się ze skórą przy zbyt długim pobycie w wodzie?). W terminie porodu meszek zaniknie. Pod koniec czwartego miesiąca ciąży Twoje maleństwa ma około 11 cm i waży 130 g. Zaczyna oddychać, jednak jego płucka wchłaniają tylko i wyłącznie płyn owodniowy. Coś zaskakującego w tym miesiącu? Otóż Twoje maleństwo zaczyna słyszeć. Dobiegają do niego głosy z zewnątrz, dlatego ważne jest w tym czasie nawiązanie z nienarodzonym dzieckiem kontaktu. Muzyka czy spokojna rozmowa uspokoi maleństwo i sprawi, że nawiąże się miedzy Wami niezwykła więź :-)

Przyszła dumna mamo! Ile razy słyszałaś w czasie ciąży to, że czegoś Ci nie wolno lub nie powinnaś tego robić, bo… Zakładam, że ogromną ilość razy. Zebrałam dla Was najpopularniejsze mity ciążowe i wyjaśniam dlaczego mądrości naszych babć są tylko fikcją. Serdecznie zapraszam do lektury – Obalamy zabobony ciążowe :-)

Napiszcie jak wspominacie ten miesiąc. Byłyście aktywne seksualnie czy jednak nie? Uporczywe objawy minęły? A może zaczynałyście czuć kopniaki maluszka?
Czas zatem na piąty miesiąc ciąży! :-)

Zapraszam również do lektury, ciąża miesiąc po miesiącu – Kalendarz ciąży!
Czy takie skróty jak OMTP czy widziane AFIHC lub AC na zdjęciu USG są dla Ciebie czymś tajemniczym? Nie czekaj, tylko wejdź na Ciążowo-macierzyńskie skróty a tak znajdziesz wytłumaczenie, co one oznaczają :-)

Podoba Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *