Może już nie tak całkiem świeże, ale jednak nowe wieści z rynku pracy. Prezydent podpisał ustawę, która weszła w życie 3 sierpnia 2016 roku. Czego dotyczy i dlaczego jest istotna dla kobiet ciężarnych i karmiących matek?
O co chodzi?
Chodzi o zmianę ustawy. Ustawa stanowi nowelizację Kodeksu Pracy, a dokładnie 176 artykułu Kodeksu Pracy, który dotyczy zatrudnienia i pracy. Określa ona zmiany w sposobie szeregowania osób do poszczególnych prac, w szczególności kobiet będących w ciąży i matek karmiących.
Co się zmieni?
Dotychczas obowiązujące przepisy mówiły o tym, że kobiet nie wolno zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Wykaz tych prac określało Rozporządzenie Rady Ministrów. Zmiany zostały jednak podyktowane przez Unię Europejską, która uznała ten zapis za niezgodny z prawem, gdyż dotyczy ogółu kobiet i nie wyszczególnia kobiet ciężarnych/karmiących. Urzędnicy twierdzą, że zapis ten jest krzywdzący dla ogółu kobiet, ponieważ dyskryminuje je ze względu na płeć. W społeczeństwie utarło się bowiem przekonanie, że kobiety są mniej wydolne od mężczyzn, jednak przekonanie to nie do końca jest poprawne.
Nowelizacja tej ustawy określa więc konkretnie, iż zakaz ten dotyczy głównie kobiet w ciąży i kobiet w okresie karmienia piersią. Już od 3 sierpnia 2016 roku, bo wtedy wchodzi w życie ta ustawa, tylko ta zawężona grupa kobiet nie będzie mogła pracować na stanowiskach przy których konieczne byłoby wykonywanie prac trudnych, uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Do prac tych zaliczają się również takie, które zaburzają prawidłowy rozwój ciąży i okresu karmienia. W znowelizowanym artykule zawarto wezwanie do wydania rozporządzenia określającego wykaz prac, które nie będą mogły być podejmowane przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Chodzi oczywiście tutaj głownie o prace związane z przenoszeniem ciężarów i prac w szkodliwych warunkach. Ministrowie zostali wezwani także do poszerzenia swojej wiedzy na temat wpływu środowiska pracy na rozwój płodu i przebieg okresu ciąży.
Nowelizacja ta dotknie także pracodawców, których nowe przepisy będą także obowiązywały. Będą oni musieli zapewnić kobiecie ciężarnej bądź karmiącej odpowiednie warunki pracy, co pociąga za sobą także przeniesienie na inne stanowisko pracy – tak, by praca nie była wykonywana w warunkach uciążliwych, niebezpiecznych bądź szkodliwych dla zdrowia. Ponadto organizacja stanowiska musi zapewniać kobiecie karmiącej odpowiednie warunki do spełniania się w tym okresie życia. Jeśli zapewnienie tego nie będzie możliwe, pracodawca powinien nawet zwolnić kobietę z obowiązku wykonywania pracy w określonym czasie.
I jak Dumne Mamy? Co myślicie o tej nowelizacji?