Antykoncepcja jest coraz szerzej stosowana zarówno wśród młodych jak i wśród starszych kobiet. Jedną z metod jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej. Wkładki antykoncepcyjne są coraz popularniejszym środkiem zapobiegania ciąży na całym świecie. Również w Polsce metoda ta staje się coraz to popularniejsza, mimo iż koszty założenia wkładki nie są małe.
Jak wygląda założenie wkładki wewnątrzmacicznej?
Ze względu na technikę umieszczania wkładki, ginekolodzy polecają ją głównie kobietom, które już rodziły, aczkolwiek to nie jest żadna reguła. Przed założeniem należy przeprowadzić dokładne badania kobiety, aby wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania do założenia wkładki. Wkładkę umieszcza się w jamie macicy wprowadzając ją przez kanał szyjki macicy. Wprowadzenie takiej wkładki jest prawie bezbolesne, jeśli robi to profesjonalista. Tydzień po jej założeniu powinnaś zgłosić się na kontrolną wizytę, aby skontrolować poprawność jej założenia. Jeśli wszystko będzie w porządku, kolejne badania kontrolne będziesz odbywała co 3-6 miesięcy.
Na czym polega działanie wkładki?
Mechanizm działania wkładki zależy od jej rodzaju. Wiele firm farmaceutycznych specjalizuje się w produkcji wkładek antykoncepcyjnych. Uważa się jednak, że obecność wkładki w macicy uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Dodanie miedzi na zakończeniach wkładki ma na celu zmniejszenie ruchliwości plemników, co ogranicza ich zdolność do zapłodnienia, przez co nie dochodzi do ciąży.
Jak długo działa wkładka?
Po upływie podanego przez producenta okresu, wkładkę należy usunąć. Najlepiej zrobić to po upływie 3 lat od jej założenia lub wtedy, kiedy planujesz powiększenie rodziny. Dłuższe pozostawienie takiej wkładki nie wpływa korzystnie na organizm kobiety i jej płodność.
Prawidłowo umieszczona wkładka stanowi dość skuteczne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Na 100 kobiet korzystających z wkładki w ciągu roku obserwuje się 0,5 do 6 ciąż.
Czy któraś z Was zdecydowała się na zastosowanie wkładki wewnątrzmacicznej? :-)
Masz problem z podjęciem decyzji, którą metodę zastosować? Zajrzyj – Która metoda antykoncepcji będzie dla mnie najlepsza?
O innych metodach antykoncepcyjnych, przeczytasz tutaj!
Ja mam i zdecydowanie polecam. Choć czasem samo dziecko jest świetnym środkiem antykoncepcyjnym :D
Jestem mamą dwójki dzieci. Nie planuję powiększenia rodziny, ale z partnerem prowadzimy bardzo aktywne życie seksualne. Zdecydowałam się na wkładkę hormonalną po latach stosowania pigułek i plastrów, które źle wpływały na mój organizm. Choć ‚spiralę’ mam dopiero od roku, doświadczyłam już jej zalet. Nie muszę każdego dnia pamiętać o połknięciu tabletki, miesiączki stały się regularne, skąpe i bezbolesne. A co najważniejsze – skończyły się moje problemy z częstymi infekcjami pochwy. Co do ceny, owszem jest to spory jednorazowy wydatek, ale kwota rozłożona na miesiące działania wkładki nie przewyższa ceny niektórych pigułek antykoncepcyjnych.
Ja na dniach bede zakladac- oby nie bolalo ? i mam nadzieje, ze to skuteczna metoda. Rozmawialam ze swoim ginekologiem, on zdecydowanie to poleca a ja mu ufam (chodze prywatnie), wiec … ☺☺☺